SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul’da bisiklet turu heyecanı

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 52.'cisi İstanbul - İstanbul etabıyla başladı.

Güncellenme: 12:38, 24/04/2016
İstanbul’da bisiklet turu heyecanı

Kıtalararası tek tur olma özelliği taşıyan, Uluslararası Bisiklet Birliği takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Beşiktaş İskelesi’nde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın sembolik startı ile başladı. 129,2 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabının resmi başlangıcı ise Barbaros Bulvarı’nda gerçekleştirildi.

Turun ilk etabında Boğaziçi Köprüsü’nden geçilerek Beykoz’a yönelecek olan 123 bisikletçi, daha sonra tekrar Avrupa yakasına dönerek Sultanahmet Meydanı’nda etabı tamamlayacak.

“TÜRKİYE’NİN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, organizasyon öncesinde yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde yapılacak olan ve finaline de sayın Cumhurbaşkanımızın iştirak edeceği turun başlangıç noktasındayız” diyerek, şöyle konuştu:

“Dünya Bisiklet Federasyonu Başkanı da burada bizimle beraber daha önce de Türkiye’ye gelmişti. Gördüğünüz gibi her uluslararası organizasyonda yoğun bir katılım oluyor. Bugün bildiğiniz gibi teniste de bir finalimiz var. Çağla (Büyükakçay) kardeşimiz finale kaldı. Türkiye’de son yıllardaki organizasyonların ve sportif anlamdaki çalışmaların ne kadar büyük noktalara geldiğinin işte bu ispatı.

Boğaz’da Beşiktaş İskelesi’nin önünde 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun başlangıcı yapılıyor. Tüm dünyada Eurosport’ta takip edilecek olan bir yarış. Türkiye’nin tanıtımına büyük bir katkı sağlayacak. Uluslararası misafirlerimiz ulusal misafirlerimiz var. Farklı farklı Türkiye’nin noktalarında görseller tüm dünyaya gidecek. Yeni etaplar farklı etaplar koşulacak.”