SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eleştiri okları Beşiktaş’ın üzerinde

Spor yazarları Beşiktaş'ın Akhisar Belediyespor ile 3-3 berabere kaldığı maçın ardından şampiyonluk yarışını değerlendirdi.

Sema Tuğçe Dikici (Sözcü): Kaybedilen 2 puana rağmen Beşiktaş’ın yoluna devam etmesinde taraftarının inanmışlığı ve kesintisiz desteğinin payı büyük. Dünkü maç da bunun bir ispatıydı. Akhisar Kulübü’nün kendilerine jest yaparak tahsis ettiği 8.500 bileti 8 dakikada tüketen taraftarlar, Türkiye’nin dört bir yanından Manisa’ya akın etti adeta. Maç boyunca söyledikleri marşlar ve tezahüratlarıyla, Beşiktaş’ın gücüne güç kattıklarını bir kez daha kanıtladılar.
Güntekin Onay (Vatan): Rakipler pozisyon bulamıyor, gol buluyor. Beşiktaş’ın kritik haftalarda son 3 maç yediği gol sayısı: 6. Bursa 2 kez gelmiş gol atmış, Sivas ise 1 kez. Beşiktaş biraz stresli lakin kötü oynamıyor. Oyunun kontrolünü rakiplere hiç vermiyor. Bunlar önemli artılar. Ancak bazı oyuncularda gereksiz ve anlamsız bir stres var. 3-2’den sonra Serdar ve Necip ağlıyor. Niye ağlıyorsun kardeşim? Kaybetsen bile 5 puan öndesin. Avantaj her türlü sende. Niye ağlıyorsun?
Erman Toroğlu (Sabah): Beşiktaş yüzde yüz şampiyon olur diyenlerin suratını şimdi görmek istiyorum. Çünkü yıllarca Türkiye'de yapılan şikelerden, ahlaksızlıklardan sonra son 5 yıl önce yapılan operasyon hedefine ulaşmasa bile hiç olmazsa futboldaki kirliliği biraz engelledi. Beşiktaş defansında oynayan futbolcular bu plastik hunilerin yaptıklarını bile yapamıyorlar. Akhisar çok akıllı oynadı. 3-2'nin üzerine 4-2, 5-2 yapmadılarsa bu da onların hatası..
Ali Ece (Akşam): Defansif açıdan değil şampiyonluğa oynayan takımda, San Marino formasıyla oynarken bile yapılmayacak saçmalıkları dengelemek yine Süper Mario’ya düştü. Gomez’in Cenk’e yaptığı asistteki yüksek zekanın yarısı defansif açıdan takımın kalanında olsaydı, Beşiktaş çoktan şampiyon olmuştu.
Cem Dizdar (Fanatik): ‘Maçın hakkı’ diye bir şey olmaz. ‘Atan’ı ve ‘yemeyen’i olur! Beşiktaş atıyor ama yiyor da. Bu saatten sonra bu savunma iyileştirilemez.. Demek ki Beşiktaş, attığından daha fazla atarak ipi göğüsleyebilir. O zaman bir kez daha soralım; ‘’Quaresma nerede gerekli?’’ Bu maça son saniyeye kadar tutunmuş olmaları kuşkusuz ki övgüye değer ancak yineleyelim, onların sorunu kaleyi savunmakta ve kenarları işletmekte.
Metin Tekin (Sabah): Tabii Beşiktaş'ın 2 puan kaybettiğinden bahsedebiliriz ama 3-2 geriye düştüğünü düşünürsek 1 puan kazandığını söyleyebiliriz. Beşiktaş, kalan maçlarda bir beraberlik kredisini daha aldı. Amaben Beşiktaş için bu kadar zor olacağını düşünmemiştim. Dünkü maçın özeti ise attı, çok kolay yedi... En nihayetinde geriye düştüğü maçı beraberliğe taşıyabildi. Bu pencereden baktığımızda son dakikada bir puanı kazandı diyebiliriz.
Feyyaz Uçar (Fanatik): Kolay değil zirve. Orda kalmak daha da zor. Rakipler bilenir, lideri yenmek isterler. Önce stresi yenmek zorundasındır. Sonra da karşında aslan kesilen rakiplerini. Beşiktaş için rakipler sorun değil. Sorun stres. Ve bu sezon bu mesele mutlak çözülmeli. Şu mâkus talihi yenelim artık.
Ali Gültiken (HaberTürk): Sona yaklaştıkça, rakip kim olursa olsun her maç ayrı bir final. Bir de rakip Akhisar olunca, iş biraz daha ciddileşiyor. Akhisar sezon başından beri çok flaş işlere imza attı. Fakat Beşiktaş’ın, rakibinden çok, sıkıntıyı kendi oyuncularının savunma tarafında yaşaması dün akşam için beklenmeyen kötü bir sürprizdi. Bu tür bir rakibe karşı deplasmanda iki defa öne geçip, sonrasında maçı kaybedebilecek noktaya gelmek bu haftalarda yapılacak işler değil.