SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
İstanbul Yarı Maratonu dünya rekoru için koşulacak

İstanbul Yarı Maratonu dünya rekoru için koşulacak

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu yarın koşulacak. 7 binden fazla sporcunun katılımıyla Tarihi Yarımada'da gerçekleşecek Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, Yenikapı Miting Alanı'nda başlayıp, Eyüp Feshane'den dönüşle yine aynı noktada son bulacak.

23 Nisan 2016 – İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda düzenlenecek Vodafone İstanbul Yarı Maratonu yarın Tarihi Yarımada’da koşulacak. Yenikapı Miting Alanı’nda başlayıp Eyüp Feshane’den dönüşle yine aynı noktada son bulacak 21 kilometrelik parkurda gerçekleştirilecek yarı maratona 7 binden fazla sporcunun katılması bekleniyor. Dünyanın en düz ve en hızlı parkurlarından birine sahip olan yarı maraton, bu yıl Yarı Maraton, Çeyrek Maraton, Bayrak Yarışı, Masterlar ve Business Maraton kategorilerinde koşulacak. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu hem erkeklerde, hem de kadınlarda dünya rekoruna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

DÜNYA REKORU İÇİN HER ŞEY HAZIR

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun rakım farkı bulunmayan parkuru, dünyanın en düz ve en hızlı parkurlarından biri olarak gösteriliyor. Yarışın en hızlı şekilde koşulabilmesi için parkur üzerindeki dönüş noktaları, start ve finish alanları Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) sertifikasına göre yeniden ölçümlenerek düzenlendi. Dünya rekorunun geçerli olması için de gerekli önlemler alındı. Buna göre, Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda foto finish sistemi kurulacak ve ölçüm ekibinden bir sorumlu yarışı takip edecek. Ayrıca, daha önce dünya rekoru tecrübesi bulunan tavşan atletler (pace maker) de yarışta elit atletlere tempo verecek.

ŞENLİK HAVASINDA GEÇECEK

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbullulara, Tarihi Yarımada’daki trafiğe kapalı parkurda bölgenin güzelliklerini yeniden keşfetme imkanı sunacak ve bir şenlik havası estirecek. Yarı maratona bireysel kayıt yaptıran sporcular yarışma kitlerini bugün saat 22.00’ye kadar Bayrampaşa’daki Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nde zemin kat meydan ve 1. kat meydan alanlarında kurulacak kit dağıtım stantlardan temin edebilecek.