SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Abu Dabi’den Liverpool’a 1 milyar dolarlık teklif

Abu Dabi’den Liverpool’a 1 milyar dolarlık teklif

Manchester City'nin sahibi Mansur bin Zayid el Nahyan'ın üvey ağabeyi, Halife bin Zayid el Nahyan aynı ligden Liverpool'a talip oldu.

Engin ESEN / SÖZCÜ

İngiltere Premier Lig'in en büyük futbol takımlarından biri olan Liverpool'un Ortadoğulu bir zengine satılması gündemde.

İngiliz basınındaki haberlere göre, Kırmızı Anka Kuşları için 700 milyon sterlin (1 milyar dolar) teklif eden bu kişi Abu Dabi Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Devlet Başkanı Halife bin Zayid el Nahyan olabilir. Abu Dabi Emiri'nin 30 milyar dolarlık serveti olduğu tahmin ediliyor.

KARDEŞLER RAKİP OLACAK

Liverpool'un büyük ortağı durumundaki Amerikan yatırım şirketi Fenway Sports Group, 2010'daki satışta kulübün yönetimini devralmak için 300 milyon sterlin (430 milyon dolar) ödemişti. Halife bin Zayid el Nahyan'ın üvey kardeşi Mansur bin Zayid el Nahyan ise Manchester City'nin sahibi durumunda.

Kulübün 2008'de el değiştirmesinin ardından Manchester City iki kez Premier Lig şampiyonluk kupasını kaldırdı. Bir asrı aşkın süredir kıyasıya rekabet eden komşu kent takımları Manchester City ve Liverpool maçları, İngiltere'de kuzeybatı derbilerinden sayılıyor. İngiltere Futbol Federasyonu, Daily Star gazetesine yaptığı açıklamada, akraba olan kişilerin farklı kulüplerin sahibi olması konusunda bir kural olmadığını belirtti.

LİGDE YABANCI PATRON DOLU

Dünyanın en çok izlenen futbol ligi olan Premier Lig'deki 20 takım içinde sahibi veya ortağı yabancı olan takımların sayısı hiç de az değil.

İngiliz futbolunun en büyüklerinden Chelsea, Rus milyarder Roman Abramoviç tarafından, Manchester United ise ABD'li Glazer ailesi tarafından satın alınmıştı. Arsenal'in büyük patronu ABD'li Stanley Kroenke, küçük patronu ise Rus Alişer Usmanov olmuştu. Rus Maxim Demin, hisselerinin bir kısmını satmasına rağmen Bournemouth takımının büyük ortağı olmaya devam ediyor. Southampton'ın sahibi Alman Katharina Liebherr, Watford'ın sahibi ise İtalyan Gino Pozzo.