SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Udoh: “Harika savunma yaptık”

Udoh: “Harika savunma yaptık”

Vesely’nin yokluğunda pota altında tek başına kalan ama Real Madrid serisinde inanılmaz işler yapan Ekbe Udoh, flaş açıklamalar yaptı.

Ekpe Udoh… Avrupa'da fazla tanınmıyordu. Aslında 2010 Draftı'nda Golden State Warriors tarafından 1. tur 6. sıradan seçilmişti. Çok özel bir yetenek olarak bakılıyordu ona. Ama sakatlıklar ve doğru takımlarda bulunamaması nedeniyle kendini fazla gösteremedi.

Fenerbahçe'de ise adeta yeniden doğdu, yıldız gibi parladı, taraftarın da gözbebeği oldu. Bütün bir sezon sakat sakat bile oynayıp özveride bulunurken, Vesely'nin yokluğunda Real Madrid serisinde pota altında adeta tek başına savaştı.

Obradovic de maç sonu Udoh'a övgüler yağdırdı, onun bu özverisinin hakkını verdi. Avrupa Ligi'nin son şampiyonunu yıktıkları serinin kahramanlarından Udoh, önemli açıklamalarda bulundu..

Son Şampiyonu 3-0 ile geçtiniz. Böyle bir skor bekliyor muydun?

Aslında eleyeceğimizi düşünüyorduk ama böylesini beklemiyorduk açıkçası. Çok iyi basketbol oynadık. Takım olarak odaklandık. İstanbul'da taraftarımız bize müthiş destek verdi. Çok zordu, güçlü bir rakibi geçtik, Final-Four'a kaldık. Harika bir duygu. En önemlisi de Real Madrid'den intikamımızı aldık. Geçen yıl Final-Four'da bizi yenmişlerdi, ben yoktum ama ödememiz gereken borcumuz vardı. Kefaretimizi ödedik. Bu yüzden çok mutluyum.

Sezon başından bu yana üzerinde yük var. Ama Vesely'nin sakatlanmasından sonra yükün ve sorumluluğun daha da arttı. Kendini bu seriye nasıl hazırladın?

Mental olarak hazırlandık. Vücuduma çok iyi baktım. Çok çalıştım. Bu kadar. Biz takım arkadaşlarımla bir, beraber olmayı başardık. Sadece ben değil, Kalinic bu seride harikaydı, Antic çok yardımcı oldu. Sloukas tam zamanında devreye girdi. Bogdan, Bobby, Gigi bütün takım taşın altına elini koydu. En önemlisi harika savunma yaptık ve onların bütün silahlarını kilitledik.

Bu yüzden minnetarım'

Transfer olduğunda savunma özellikleriyle bilinen bir oyuncuydun. Ama Fenerbahçe'de hücum performansınla da öne çıktın. Bunu nasıl başardın?

Son üç yıl benim için çok zor geçti. Sakatlandım. İstediğim süreleri alamadım. Ama hücum özelliklerim vardı. Fenerbahçe'de bana bu fırsatı verdiler. Oynama şansını elde ettim. Bu yüzden minnettarım. Takım için neler yapabileceğimi gösterme fırsatı buldum. Büyük bir tecrübe edindim. İlk başlarda çok zorlandım. Avrupa'da ilk yılım. İlk kez ailemden uzak kaldım. Yalnızdım ve ilk aylar sıkıntılı geçti. Ama kasım-aralık gibi herşey yoluna girdi. Bu noktaya gelmeme yardımcı olanlara yeniden çok teşekkür ederim.

Real Madrid'i eledikten sonra şampiyonluk beklentileri de arttı. Şampiyon olabilecek misiniz?

Herkes bunun için Berlin'e gelecek. Laboral bu yıl çok iyi işler yaptı. Barcelona çok ciddi bir takım. CSKA'nın büyük yıldızları var. Herkesin şansı var. Orada inanılmaz bir atmosfer olacak. Biz de şampiyon olabilmek için elimizden geleni yapacağız.

Bu yıl kontratın bitiyor. Tabii daha erken belki ama gelecek yıl da kalmayı istiyor musun?

Şu an işime konsantreyim. Euroleague'i ve Türkiye Ligi'ni kazanmak istiyorum. Şu an tek dert ettiğim konu bu.

Fenerbahçe taraftarı seni çok seviyor. Özellikle kadın basketbol maçlarına, voleybol maçlarına bile gidiyorsun. Bu yüzden sana ayrı bir sempati duyuyorlar. Bu konuda neler söylemek istersin?

Destek böyle olur. Biz onları destekleyeceğiz, onlar da bizi. Fenerbahçe çok büyük bir kulüp. Amerika'da böyle organizasyonlar yok. Bir sürü branş var. Geniş, büyük ve mutlu bir aile. Bu ailenin parçası olmaktan gurur duyuyorum.

‘Kardeşim bile mutlu olmuş'

Onbin kişi ‘Ekpe Udoh' diye tezahürat yapınca neler hissediyorsun?

Geçen gün kardeşim maçtaydı ve o tezahüratlara şahit oldu. Mutlu olmuş aynı soruyu bana sordu. Böyle sevildiğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Maçtan sonra çok iyi hissediyorum ama maç sırasında tamamen oyuna ve takım arkadaşlarıma konsantreyim. Çok fazla duymuyorum.

Amerika'da böyle atmosferler yok. Taraftar hakkında ne düşünüyorsun?

Böyle bir şey yok. Böyle bir şey olamaz. Hayatımda bu tip bir ortam görmedim. Bizi fişek gibi ateşliyorlar. Bizi ve kulübü çok seviyorlar. Karşılıksız bir sevgi bu. Destek çok önemli. Onların bu desteğine çok ihtiyacımız var. Taraftarla iletişim halinde olmayı seviyorum. Büyük bir şov ve biz de bu şovun bir parçasıyız.

Fanatik