SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye 2016 Rio’ya hızla hazırlanıyor

Dünyanın en eski spor organizasyonu olarak kabul edin olimpiyatlara dört ay kala oyunlara katılacak olan sporcular yavaş yavaş belli oluyor.

13:50 -
Türkiye 2016 Rio’ya hızla hazırlanıyor

5 Ağustos 2016'da Brezilya'nın Rio şehrinde yapılacak olan 31. Yaz Olimpiyatları için ülkeler artık son hazırlıklarını yaparak oyunlarda yer almak için kota mücadeleleri veriyor.

Türkiye'de bir çok branşta katılmayı garantilediği oyunlarda daha fazla branş ve daha fazla sporcu ile katılma yolunda çalışmalarını son hızıyla sürdürüyor.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na özel bir açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Rio 2016 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na az bir süre kala Türk sporcuların kota alma mücadelelerinin bütün hızıyla devam ettiğini söyledi.

Halen olimpik branşlarda 63, paralimpik branşlarda ise 64 sporcunun kota aldığını belirten Kılıç, “Ne kadar sporcumuzun gideceği konusunda tam bir rakama ulaşmış değiliz. Belli beklentilerimiz var. Bunlar gerçekleştiğinde daha fazla isimle olimpiyatlara katılacağız.” dedi.

Değişik branşlarda olimpiyat kotası almaya çalıştıklarına değinen Bakan Akif Çağatay Kılıç “Tabii farklı branşlarda da yaptığımız çalışmalarda örneğin; kanoda olimpiyatlara katılacağız. Şu anda zaten kota müsabakaları devam ediyor. Takım oyunlarında kadın basketbol milli takımımız ile erkek basketbol milli takımımızın da Rio 2016'ya gitmek üzere şansları mevcut” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, halen farklı branşlarda kota mücadelelerinin sürdüğünü belirterek, “Bu ay ve önümüzdeki aylarda yapılacak müsabakalar var. Yakın zamanda güreş takımımızın müsabakaları olacak. Biz daha fazla sporcuyla gidip daha fazla madalya alabileceğimiz bir yapımızla gidelim istiyoruz.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE TESİS KONUSUNDA PATLAMA YAPTI

Türkiye'nin bu kadar yatırımla bu kadar ortaya konan çalışmayla yeterince temsil edilmediği konusunda eleştiriler geldiğini belirten Bakan Kılıç, “Ama neden acaba yeterince temsil edilmiyor neden acaba biz madalya sayımızda istediğimiz noktada değiliz? Bunları konuşalım, bunlara çalışalım. Biz şu anda Türkiye'de çok ciddi fiziki alt yapı geliştiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nde 2002 yılına kadar 1575 spor tesisi yapılmış. Şu anda bu sayı 3339. 13 yılda AK Parti iktidarlarında Sayın Cumhurbaşkanımızın 2002'den sonra başlatmış olduğu, Sayın Başbakanımızın devam ettirdiği o ivme ile biz bu noktaya geldik. Fiziki imkanı yapmak yeterli değil ama fiziki imkanınız olmazsa olmaz. Yani spor salonunuz, stadyumunuz, sahanız, yüzme havuzunuz olacak. Bunlar olacak ki içerideki sporcu kendini yetiştirebilsin. İçindeki sporunun kendini yetiştirmesi önemli doğru biz bunun için çalışıyoruz zaten. Yakın zamanda Milli Eğitim Bakanlığımız ile bir protokol imzaladık. Bu protokol sporcularımıza, öğrencilerimize kendilerini sporda geliştirebilmeleri için imkanlar verecek.” ifadelerini kullandı.

KOTA KAZANDIĞIMIZ BRANŞLAR

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin 2016 Rio Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na katılması kesinleşen branşları ise şöyle sıraladı: “Atıcılık, Atletizm, Binicilik, Bisiklet, Boks, Jimnastik, Eskrim, Güreş, Halter, Kano, Masa Tenisi, Tekvando, Yelken ve Yüzme.”

Kılıç ayrıca, Paralimpik Oyunları için de Goalball Erkek Milli Takımı, Goalball Bayan Milli Takımı, B1 Futbol, Judo, Atletizm, Atıcılık, Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek Takımı, Halter, Masa Tenisi, Okçuluk ve Yüzme dallarında Rio 2016 vizesi alma başarısı gösterdiğini söyledi.

KOTA ALAN SPORCULAR

Bu arada bugüne kadar 2016 Rio Olimpiyatları'na katılmayı garantileyen isimler ve branşları şöyle:

ATICILIK Yusuf Dikeç – Tabanca (10 m ve 50 m) İsmail Keleş -Tabanca (10 m ve 50 m) Yavuz İlnam – Trap Erdinç Kebapçı – Trap

ATLETİZM Kıvılcım Kaya Salman – Çekiç Atma Ali Kaya -5.000 -10.000 m Bekir Karayel – Maraton Serkan Kaya -Maraton Ercan Muslu – Maraton Mert Gırmalegesse – Maraton Sultan Haydar – Maraton Nilay Esen – Maraton Meryem Erdoğan – Maraton Yavuz Ağralı – Maraton Esma Aydemir – Maraton Yasemin Can – 5000 m Meryem Akdağ – 5000 m İlham Tanui Özbilen – 1500 m Tuğba Güvenç – 3000 m Engelli Tarık Langat Akdağ – 3000 m Engelli Özlem Kaya – 3000 m Engelli Halil Akkaş – 3000 m Engelli Jak Ali Harvey – 100 – 200 m Ramil Guliyev – 100 – 200 m ZAfer Emre Barnes – 100 M Yasmin Capello Escobar – 400 m Engelli Emel Dereli – Gülle Atma Karin Melis Mey – uzun atlama Mert Atlı – 20 KM Yürüyüş Ersin Tacir – 20 KM Yürüyüş

BİNİCİLİK Ömer Karaevli- Engel Atlama

BOKS Onur Şipal- 69 kg Adem Kılıçcı – 75 kg Batuhan Gözgeç – 64 kg M.Nadir Ünal – 81 kg Ali Eren Demirezen +91 kg

CİMNASTİK Tutya Yılmaz Ferhat Arıcan

ESKRİM İrem Karamete – Flöre

GÜREŞ Rıza Kayaalp -Grekoromen 130 kg Taha Akgül – Serbest 125 kg Selim Yaşar – Serbest 86 kg İbrahim Bölükbaşı – Serbest 125 kg Elif Jale Yeşilırmak – 58 kg Yasemin Adar- 75 kg Buse Tosun- 69 kg

KANO Lasma Liepa – K1

MASA TENİSİ Ahmet Li Melek Hu

TEKVANDO Nur Tatar – 67 kg Servet Tazegül – 68 kg

YELKEN Nazlı Çağla Dönertaş – Lazer Radial Deniz Çınar – 470 sınıfı Ateş Çınar – 470 sınıfı Alican Kaynar – FİNN

YÜZME Nezir Karap – 400 serbest Zeynep Victoria Güneş – 100/200 kurbağa – 200 / 400 karışık

Bisiklette iki kişi Halter bayanlarda ise dört kişi kotayı aşarken kimlerin yarışacağı daha sonra ilan edilecek.

PARALİMPİK OYUNLARDA KOTA KAZANAN İSİMLER

Olimpiyatlardan hemen sonra başlayacak olan paralimpik oyunlarda ise kota alan sporcu listesi şöyle:

GÖRME ENGELLİLER Goalball Erkek Milli Takımı (6 kişi) Goalball Bayan Milli Takımı (6 Kişi)

B1 Futbol (8 kişi)

JUDO İbrahim Bölükbaşı 100 kg Dursun Hayran 100 kg Mesme Taşbağ 70 kg Ecem Taşın 48 kg

BEDENSEL ENGELLİLER

ATLETİZM Hamide Kurt T53- 100MT

ATICILIK Savaş ÜstüN- 10 M Havalı Tüfek Çağla Baş- 10 M Havalı Tüfek Korhan Yamaç- 50 M Tabanca Cevat Karagöl – 10 M Havalı Tabanca Ayşegül Pehlivanlar- 10 M Havalı Tabanca Aysel Özgan- 10 M Havalı Tabanca Murat Oğuz – 50 M Tabanca Hakan Çevik- 10 M Havalı Tüfek

BASKETBOL Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek Takımı (12 Sporcu)

HALTER Nazmiye Muslu Muratlı – 41 kg Dilfiroz Kuzdağı – 67 kg İzzettin Kanat – 72 kg

MASA TENİSİ Neslihan Kavas- Class 9 Abdullah Öztürk- Class 4 Nesim Turan- Class 4 Ali Öztürk- Class 5 Kübra Özsoy- Class 7 Hatice Duman- Class 3 Nergiz Altıntaş- Class 4 Süleyman Vural- Class 4 Ümran Ertiş- Class 10

OKÇULUK Bülent Korkmaz- Makaralı Yay Açık Sınıf ERdoğan Aygan- Makaralı Yay Açık Sınıf Handan Biroğlu- Makaralı Yay Açık Sınıf Zehra Özbey Torun – Olimpik Yay Merve Nur Eroğlu- Olimpik Yay

YÜZME Özlem Kaya – 50 metre kelebek, 100 metre kurbağalama Beytullah Eroğlu – 50 metre sırtüstü, 50 metre kelebek

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç açıklamasının sonunda Olimpik branşlardan; triatlon, kano, kürek, judo, modern pentatlon, tenis, yüzme, okçuluk, boks, basketbol (kadın ve erkek milli takımları), atletizm, plaj voleybolu, badminton, masa tenisi, güreş ile birlikte Paralimpik branşlardan; (Bedensel Engelliler): Yüzme, tekerlekli sandalye tenis, eskrim, atletizm, okçuluk, (Özel sporcular): Atletizm, Yüzme ve (Görme engelliler): Atletizm branşlarında başka kotalar daha kazanacaklarını sözlerine ekledi.