SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olimpiyat meşalesi yandı

1 Antik olimpiyatlarda olduğu gibi, Olimpiyat ateşini taşıyanlar, dünyaya "Silahlarınızı bırakın" mesajını verirler.
2 Olimpiyat ateşi, antik olimpiyatlarda olduğu gibi, Yunanistan'daki Olimpiya'da yakılır. Bu uygulama, oyunların tarihi kökeniyle kurulan bir bağ niteliğindedir.
3 Olimpiyat ateşi, eskiden de olduğu gibi, yalnızca bir mercek aracılığıyla yakılabilir. Meşale böylece tutuşturulduktan sonra yola çıkar.
4 Ateş, oyunların başlamasından birkaç ay önce yakılır. Önlem olarak, resmi törenden birkaç gün önce, güneşli bir günde, yine geleneksel yöntemle, mercek aracılığıyla yakılan ateş, korunur ve meşale böylece tutuşturulur.
5 1936'da, Berlin Olimpiyatları'nın organizasyon komitesi genel sekreteri olan Carl Diem, meşale turunun olimpiyat programına dahil edilmesini önerir. Böylece, Olimpiya'da yakılan ateş Berlin'e getirilir ve ilk meşale turu gerçekleşmiş olur.
6 Meşale, geçtiği ülkelerin atletleri tarafından taşınarak olimpiyatların yapılacağı ülkeye getirilir ve stadyumdaki dev meşale bu meşale ile tutuşturulur. Açılış töreninde yakılan bu dev meşale kapanış törenine kadar söndürülmez.
7 Meşale yakıldıktan sonra havaya salınan beyaz güvercin, en azından oyunlar bitene kadar dünyada barışın sağlanmasını simgeliyor.
8 Olimpiyat Oyunları 1896’dan beri dünya barışına ve insanlığa hizmet etmektedir. Olimpiyatlar dört yılda bir Olimpia'dan başlayarak bütün dünyayı aydınlatan ve her milletten insanları bir araya toplayan tek dünya bayramıdır.
9
10