SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olimpiyat meşalesi yandı

Rio'da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'nın meşalesi Olimpiya'da yakıldı. Meşale Brezilya'ya taşınacak.

Antik olimpiyatlarda olduğu gibi, Olimpiyat ateşini taşıyanlar, dünyaya "Silahlarınızı bırakın" mesajını verirler.
Olimpiyat ateşi, antik olimpiyatlarda olduğu gibi, Yunanistan'daki Olimpiya'da yakılır. Bu uygulama, oyunların tarihi kökeniyle kurulan bir bağ niteliğindedir.
Olimpiyat ateşi, eskiden de olduğu gibi, yalnızca bir mercek aracılığıyla yakılabilir. Meşale böylece tutuşturulduktan sonra yola çıkar.
Ateş, oyunların başlamasından birkaç ay önce yakılır. Önlem olarak, resmi törenden birkaç gün önce, güneşli bir günde, yine geleneksel yöntemle, mercek aracılığıyla yakılan ateş, korunur ve meşale böylece tutuşturulur.
1936'da, Berlin Olimpiyatları'nın organizasyon komitesi genel sekreteri olan Carl Diem, meşale turunun olimpiyat programına dahil edilmesini önerir. Böylece, Olimpiya'da yakılan ateş Berlin'e getirilir ve ilk meşale turu gerçekleşmiş olur.
Meşale, geçtiği ülkelerin atletleri tarafından taşınarak olimpiyatların yapılacağı ülkeye getirilir ve stadyumdaki dev meşale bu meşale ile tutuşturulur. Açılış töreninde yakılan bu dev meşale kapanış törenine kadar söndürülmez.
Meşale yakıldıktan sonra havaya salınan beyaz güvercin, en azından oyunlar bitene kadar dünyada barışın sağlanmasını simgeliyor.
Olimpiyat Oyunları 1896’dan beri dünya barışına ve insanlığa hizmet etmektedir. Olimpiyatlar dört yılda bir Olimpia'dan başlayarak bütün dünyayı aydınlatan ve her milletten insanları bir araya toplayan tek dünya bayramıdır.