SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Obradovic: “Onlarsız başaramazdık”

Obradovic: “Onlarsız başaramazdık”

Fenerbahçe Coachu Obradovic, taraftar olmadan büyük takım olunamayacağını belirterek dile getirdi.

Fenerbahçe Coachu Obradovic, taraftar olmadan büyük takım olunamayacağını belirterek, “Bunu taraftarımızla beraber başardık. Onların payı büyük. Bütün bir sezonu lider bitirip hedefimize ulaştık. Daha işimiz bitmedi. Laboral maçına hazırlanmak için de çok vaktimiz var” dedi.

Fenerbahçe'yi üst üste 2. kez Final-Four'a taşıyan Zeljko Obradovic, Real Madrid zaferini ve bu noktaya gelene kadar aşılan yolu anlattı. Son şampiyonu 3-0'la geçmenin sırrının çok iyi çalışmak ve hazırlanmak olduğunu dile getiren Obradovic dorba dobra açıklamalarda bulundu.

BU TAKIM NASIL KURULDU?

‘Antic'le 3 dakikada anlaştık'

“Datome'yle yazın buluştuk. Başka takımlardan çok iyi teklifler almıştı. Ama bizimle olup, hedefleri büyük bir takımda olmak istedi. Antic'le Belgrad'da buluştuk. Sadece 3 dakikada anlaştık. ‘Ben sizinle oynamak istiyorum. NBA'de aradığımı bulamadım' dedi. Udoh, LA Clippers'ta istediği süreleri alamıyordu. O da hedefi olan bir takımda çok daha aktif bir rolde. Bütün oyuncularım mutlu. Dolayısıyla ben de çok mutluyum. Oyuncularıma çok teşekkür ediyorum. Hepsi çok iyi karakter.”

VESELY'DEN SONRA NE OLDU?

‘Oyun sistemimizi değiştirdik ve başardık'

“Grubu lider bitirmeyi garantilediğimiz için bu seriye 4 haftadır hazırlanıyoruz. Rakibimiz belli değildi, kim olacağını düşünmeden Vesely'nin yokluğunda yeni sistemimize çalıştık ve başardık. Vesely olmayınca çok farklı bir takımız. Uzun pozisyonunda sadece Udoh ve Antic'e kalınca oyun planımızı değiştirmek zorundaydık ve başardık. Real Madrid'e saygımız sonsuz. Senelerce birlikte oynayan ve bütün kupaları kazanmış bir oyuncu grubuna karşı mücadele ettik. İlk maçın 3. çeyreği hariç bütün seriyi istediğimiz gibi oynadık. Oyuncuların duruşlarından, sahaya koydukları karakterden, en önemlisi takım içindeki atmosferden çok memnunum. Tabii ki taraftar. Onlar olmasaydı bunu başaramazdık. Biz bir bütünüz ve taraftar bize çok büyük destek verdi. Bu başarıda onların da payı büyük. Taraftarla aramızdaki bağ bize güç veriyor.”

‘En büyük sıkıntıyı idmanlarda çektik'

“Vesely'nin yokluğunda en büyük sıkıntıyı antrenmanlarda çektik. Takım idmanı yapmakta sorun yaşandı. En önemlisi sezon başında takımı gençlere de süre verecek şekilde kurmuştuk. Ama Ömer Faruk bizimle olmayı istemedi. Sonra yönetim onun hakkında bir karar verdi. Sadece Vesely değil, Ömer'in yokluğu da uzun pozisyonda bizim için eksiklikti. Bu dönemde transfer yapmak istemedik. Çünkü kimyası oturmuş bir takıma gelecek oyuncunun katkı yapması gerekiyor. Sadece imza atmak için bir oyuncu alamazdık ve yolumuza bu şekilde devam etme kararı verdik.”

EN GÜÇLÜ ÖZELLİĞİNİZ NE?

‘Anahtar kelime; savunma'

“Üst üste ikinci kez Final-Four'a kalmak bizim için çok önemliydi. Sezon başında koyduğumuz bir hedefti ve buna ulaştık. Euroleague'e çok iyi başladık. Hem normal sezonu, hem Top 16'yı lider bitirdik. Sonuçta çeyrek finali de hiç yenilmeden geçen yıl olduğu gibi 3-0'la geçtik. Real Madrid'in oyun planı belli. Çok iyi şutörleri var ve üç sayılık atışlarda yüksek yüzde ile oynuyorlar. Biz bunu engellemek istedik. Bütün seri çok iyi savunma yaptık. Real Madrid, Avrupa'nın en skorer ikinci takımı ama savunmamız onların bütün planlarını bozdu. Bence serinin anahtar noktası yaptığımız savunma oldu.”

PEKi TARAFTAR…

‘Büyük kulüpler onlarsız bir hiç'

“Nereye gidersek gidelim, başka ülkelerde taraftarların bize karşı büyük bir güveni var. Hepsi, aylar önceden ‘Berlin biletlerimizi aldık' diyorlar. Bu kadar güvenilmek çok güzel bir duygu. SonuçTa bu başarı beraber yaptığımız birşeydi. Büyük takımlar, büyük kulüpler taraftar olmadan bir hiçler. Onlara büyük saygı duyuyoruz. Real Madrid maçından sonra da bütün takım soyunma odasından çıkıp az sayıdaki taraftarımızla Final-Four'u kutladık. Bir kişi bile olsa çıkardık. Önceliğimiz taraftar.”

YENi RAKiP LABORAL…

‘Onlara da en iyi şekilde hazırlanacağız'

“Final-Four'daki rakibimiz Laboral'la bu yıl hiç oynamadık. Onları çok detaylı izleyemedim. Ama harika bir sezon geçirdiler. Çok zorlu bir grubu ikinci bitirip ardından Panathinaikos'u elediler. Daha vaktimiz var. Onlara karşı da en iyi şekilde hazırlanacağız. Taraftarımız da yanımızda olacak.”

GELECEK SEZONUN PLANI NASIL OLACAK?

‘Daha geniş kadro gerekli'

“Bu yaşadıklarımız bence gelecek yıl nasıl bir kadro oluşturmamız gerektiğini gösteriyor. Euroleague'de format değişti. 5 hafta, haftada iki Euroleague maçı oynayacağız. Salı ve perşembe. Hafta sonu da lig maçı. Kadromuzu buna göre şekillendirmemiz gerekiyor. Daha geniş bir rotasyona ihtiyacımız olacak. Her maçta, her oyuncudan katkı alacağımız bir kadro gerekli. Gençler her zaman destek olmadı. Onlardan sezon içinde katkı aldık ama bu seviyelerde 8-9 kişilik rotasyonla oynamayı tercih ediyorum.”