SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Ali Şen ile Kosova

Ali Şen ile Kosova

M. Kemal Ulusu yazdı...

Fenerbahçe'nin efsane başkanı Ali Şen, Kosova Prizren Türk Konsolosluğu'nun açılışı için, Türkiye'den 20 kişilik bir grubu doğduğu Prizren'e davet etti. Ben, Rahmi Turan ve Kemal Baytaş ağabeylerim, SÖZCÜ gazetesi yazarları olarak, ayrıca eski Milli Takımlar Sorumlusu Ayhan Bermek, eski Beşiktaş Belediye Başkanı ve Beşiktaş'ın eski yöneticisi İsmail Ünal, Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir, bu gruptaydı. Böyle bir grubu Kosova Futbol Federasyonu Başkanı ve Fenerbahçe'nin eski müthiş santrforu Fadıl Vokri'nin havaalanında karşılaması da ayrı bir güzellikti.

Vokri, Ali Şen ile bana heyecanla önce, 3 Mayıs 2016'da Macaristan'daki UEFA, sonra da 13 Mayıs 2016'da Meksika'da yapılacak FIFA toplantılarının ardından Kosova'nın UEFA'ya katılması hususunda heyecanla bilgiler verdi. Çok ümitli olduklarını, hatta ilk Dünya Kupası elemelerinin 5'li grubunda büyük ihtimalle bizim grupta yer alacaklarını anlattı. Bizler de çok mutlu olduk.

Ama ben hemen Şenes Erzik Beyi arayarak durumu sordum, ilk UEFA toplantısının çok önemli olduğunu, buradan müspet karar çıktığı takdirde ancak o zaman FIFA'da görüşülebileceğini belirtti. Galiba saha ve tesis açısından bazı eksikleri varmış. İnşallah bunları hallederler ve UEFA'da Kosova'yı görürüz.

KIBRIS TAKİBİMDE

Şenes Bey'i yakalamışken hemen bizim yavru vatanımız Kuzey Kıbrıs'ın UEFA'daki durumunu sordum. Bana bunu eski FIFA Başkanı Sepp Blatter'in bizzat takip ettiğini, ama o da gidince bu hususta pek bilgi sahibi olamadıklarını, bizim ve onların federasyonlarından da kendisine bir bilgi aktarılmadığını da ilave etti. Erzik 209 ülkeli FIFA'nın Federasyonlar Komitesi Başkanlığını yürütmektedir. Kendisine bugün bir söyleşi için Kıbrıs'a gideceğimi orada imkan bulursam Futbol Federasyonu Başkanı ile görüşmek istediğimi belirtince çok memnun oldu ve “Son durum hakkında bir bilgi alıp bana dönüşte bildirirsen sevinirim” dedi.

İnşallah Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı ile görüşme imkânım olursa, Kuzey Kıbrıs'ın da UEFA ve FIFA'ya katılmasıyla ilgili son haberleri Şenes beyle ve siz değerli okurlarımda paylaşırım.