SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Deplasman tribünü

20 Nisan 2016

Bu hafta Akhisar Belediye ile Beşiktaş arasında oynanacak olan maçın ayrı bir hikayesi de var; Beşiktaş açısından geçen hafta sonuna kadar stadı olmayan 2 lamekan kulübün mücadelesi. Tıpkı Beşiktaş gibi Akhisar da yıllardır Manisa 19 Mayıs stadında iç saha maçlarını oynuyor ve taraftarları kısa bir deplasman yolculuğu sonrası “evlerine” ulaşıyor. İhaleye çıkan ve yüklenici firmanın bırakıp gittiği ve akıbeti belli olmayan Akhisar stadının durumu ise ayrı bir yazı konusu.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Futbol Federasyonu Torku Konyaspor'a “Fenerbahçe taraftarlarına fahiş bedelle bilet satmaktan” sebep 100 bin Tl para cezası verdi. 105 liradan satılan deplasman tribünü biletleri üzerine Türkiye Futbol federasyonu harekete geçmiş ve bu cezayı belirlemişti. Sorulması gereken 2 soruyu biz soralım; Disiplin yönetmeliğinde “fahiş fiyata satılan biletler için ceza verilir “maddesi” var mı? Türkiye Futbol federasyonu bu bedelin fahiş olduğuna nasıl karar verdi ve hangi kıstaslarla ceza hükmünü verdi? Hatta 3.soruyu da not düşelim; madem Fenerbahçe seyircisi pahalı bilet aldığı için ceza verildi ve bu ceza TFF kasasına girecek, Fernerbahçe taraftarının mağduriyetini kim giderecek?

Bu uzun girizgahı yapmamın esas sebebi Beşiktaş taraftarını da çok yakından ilgilendiriyor. Akhisar Belediye kulübü oldukça mantıklı bir karar alarak Beşiktaş seyircisine Manisa stadının neredeyse yarısını açtı, amaç tabiİ ki ciddi bir maç günü geliri elde etmek. Bunun sorgulanacak bir tarafı yok. Esas sıkıntı şimdi başlıyor zira Akhisar yönetimi bilet fiyatlarını 75 ve 100 tl olarak açıkladı. Yani federasyona göre deplasman tribünü bilet fiyatları federasyonun neye göre belirlediğini bilmediğimiz standartların üzerinde.

2 soru sorarak bitirmek gerekir ise; Beşiktaş taraftarının ödediği yüksek bilet bedeline göre Akhisar kulübü ceza alacak mı? Beşiktaş taraftarının mağduriyetini kim giderecek?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek