SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Dünyanın en hızlısı, ‘Türkiye’nin En Hızlısı Yarışları’ için koştu

Dünyanın en hızlısı, ‘Türkiye’nin En Hızlısı Yarışları’ için koştu

Türkiye'de atletizm alanında çocuklara yönelik olarak düzenlenen en geniş kapsamlı spor etkinliği 'Cheetos Türkiye’nin En Hızlısı' heyecanı Edirne koşusuyla başladı.

Türkiye'nin en hızlı çocuğunun belirleneceği yarışmanın açılış gününde birçok şampiyonada madalya kazanan dünyanın en hızlı kadın atleti ABD'li Carmelita Jeter çocuklar için koştu. Edirne'de gerçekleşen açılış koşusu 1000'e yakın çocuğun katılımıyla gerçekleşti. İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün inisiyatifi ile Türkiye Atletizm Federasyonu’nun desteği ve ORG Sports’un organizasyonu ile düzenlenen ‘Cheetos Türkiye'nin En Hızlısı’ ile Türkiye'den ilköğretim çağındaki milyonlarca çocuk önce 10 ilde düzenlenecek il finalleri, ardından da İstanbul'da düzenlenecek büyük final için yarışacak.

İlköğretim çağındaki çocukların sporla tanışmasını ve ülkeyi uluslararası düzeyde temsil edecek sporcuların yetişmesini amaçlayan ‘Cheetos Türkiye'nin En Hızlısı’nda ilk yarışma dünyanın en hızlı kadın atleti Carmelita Jeter koşusuyla başladı. Edirne Şükrüpaşa Atletizm Sahası'nda gerçekleşen yarışmaya Carmelita Jeter'ın ısınma hareketleriyle koşuya hazırlanan çocuklar heyecan dolu anlar yaşadı. Toplamda 5 milyona yakın çocuğun katılımının beklendiği ‘Cheetos Türkiye’nin En Hızlısı’ yarışlarında elemeleri geçen çocuklar 14 Haziran'da İstanbul'da gerçekleşecek Büyük Türkiye Finali'nde ise büyük ödül için yarışacaklar. Kendi yaş kategorilerinde birinci gelecek çocuklar ‘Türkiye'nin En Hızlısı' unvanını kazanarak spor hayatlarına önemli etkileri olacak ödüllerden yararlanma fırsatına kavuşacaklar.

Cheetos Türkiye'nin En Hızlısı Büyük Finali'nde ilk üçe giren sporculara, yarışmaya katıldıkları yıldan sonraki eğitim öğretim süresi dahilinde spor yaşantılarına devam etmeleri şartıyla aylık burs verilecek. Ayrıca kendi yaş kategorilerinde Cheetos Türkiye'nin En Hızlısı Finali sonucunda birinci olacak sporcular da Avrupa Atletizm Şampiyona'sını Amsterdam'da izlemeye hak kazanacak. Bölge finalleri ve Türkiye finalinde dereceye giren sporculara da Nerf tarafından çeşitli hediyeler verilecek.

Yarışmanın yapılacağı diğer iller ise şöyle: 21 Nisan Bursa 9 Mayıs İzmir 12 Mayıs Bolu 16 Mayıs Ankara 18 Mayıs Antalya 24 Mayıs Samsun 26 Mayıs Erzurum 31 Mayıs Diyarbakır 2 Haziran Gaziantep