SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Kocaman’dan rotasyon açıklaması

Kocaman’dan rotasyon açıklaması

Torku Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, kazandıkları Eskişehirspor maçından sonra değerlendirmelerde bulundu.

Torku Konyaspor teknik direktörü Aykut Kocaman, penaltı ve ardından kazandıkları golle birlikte oyunun kontrolünü ellerine aldıklarını söyledi.

Kocaman konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zorluk derecesi en yüksek maçlardan bir tanesiydi. Herhalde birinci sıraya şampiyonluğa oynayan takımlarla oynamak ikinci sıraya da düşmemek için oynayan takımlarla oynamak özellikle son haftalarda son derece zor oluyor. Bizim açımızdan bakıldığı zaman maçın psikolojik tarafını yönetmek ve aynı zamanda enerjisini yönetmek diğer taraftan da hem hafta içinde Fenerbahçe maçı arkasından da üçüncülüğü pekiştirmek için kendi sahamızda oynayacağımız Rizespor maçını düşündüğümüz zaman hepsini bir arada götürmeye çalıştık. Oyuna bakıldığı zaman, bizim zaaflarımız olduğu gibi rakibimizin de zaafları var. Onların yararlanmaya çalıştığı gibi biz de bundan yararlanmaya çalıştık. Genel olarak, gole giden anlara kadar kontrolü tutmayı başardık. Penaltı ve golden sonra oyunun kontrolü tamamen bizdeydi. Çeşitli fırsatlar yakaladık. Bunları değerlendiremedik ancak bir tanesi uzaktan şutla gol oldu. Böyle olduğu zamanda sayıca fazla olmak avantaj gibi gözükse de çok fazla bunun avantajını yaşayamıyorsunuz. Rakip skora çok yakın olduğu için, sıkıntılarından dolayı da daha fazla üstümüze gelmeye çalıştı. Özellikle maçı 2-0 yaptıktan sonraki son dakikada gelen gol, arkasından son  2-3 dakikalık bölümü tamamen korku filmi gibi yaptı bir anda çok rahat götürdüğümüz bir maçta. Kendi adımıza son derece mutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Bütün futbolcu arkadaşlarımı bir kaç daha canı gönülden kutluyorum. Eskişehirspor için de belki birkaç  cümle söylemek lazım. Umarım ve diliyorum sıkıntılarını hallederler. Çünkü geçmişten gelen son derece güçlü futbol kültürünün çok güçlü olduğu bir şehir Eskişehir. Her zaman ligde olmalı. Hem anlık problemlerini hallederler hem de geleceğe ait ciddi, doğru yatırımlar yaparlar.”

Aykut Kocaman bir gazetecinin “Kadroda yaptığınız rotasyonun sebebi nedir?” şeklindeki sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Bu rotasyonun sebebi Fenerbahçe maçı değil. Fenerbahçe sadece sıradaki maçlardan bir tanesi. Üç maç oynayacağız arka arkaya. Takımın enerjisini yükseltmek için ufak bir değişiklik yapmak gerekiyordu. Bir şeyi rica etmem gerekiyor herhalde; sahaya çıkan takım her zaman en iyi takımdır. Bunu artık bir şekilde anlamamız lazım. Teknik direktörler, antrenörler aptal insanlar değiller. Bunu o anlamda sormadığınızı biliyorum ama vesile olduğu için cevap vermek istedim. O günün koşullarında sahaya en iyi takımı çıkarmaya çalışıyoruz. Hiçbir oyuncuya ön yargıdan ya da benzeri şeylerden dolayı değil. Bunu belki anlatmamız gerekmiyor ama bir kere daha söyleme ihtiyacı hissediyorum. Sizler kadar, taraftar kadar, bizler de hep en iyi olmasını istiyoruz. Başka bir derdimiz yok.”