SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Didier Drogba’ya ağır suçlama

Didier Drogba’ya ağır suçlama

Yıldız golcü Didier Drogba'nın kurduğu yardım vakfı hakkında soruşturma açıldı. Fildişi Sahilli futbolcunun verdiği yardım sözlerini yerine getirmediği belirtildi.

Bir dönem Galatasaray’da da forma giyen Fildişi Sahilli yıldız Didier Drogba’nın kurduğu yardım vakfına soruşturma açıldı. Chelsea’nin efsane isimleri arasında yer alan Drogba’nın, ülkesinde söz verdiği yardımları yapmadığı iddia ediliyor.

amkspor.com / DIŞ HABERLER

Futbol kariyerine Kanada’da devam eden Didier Drogba’nın başı, kurduğu yardım vakfı nedeniyle sıkıntıda… Altı yıl önce “Fakir bir ailede doğdum ve bu yerlere gelmek için çok çalıştım. Şimdi ülkeme yardım edeceğim” diyerek kurduğu ve aralarında Chelsea Başkanı Roman Abramoviç, savunma oyuncusu John Terry, dünyaca ünlü tenisçi Roger Federer, dünya futbolunun efsane ismi Pele’nin de bağışçılar arasında yer aldığı Didier Drogba Foundation’ın, destekçilerden topladığı paranın büyük kısmını, amacına uygun harcamadığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

 

İngiliz Daily Mail gazetesi, Didier Drogba’nın şimdiye kadar topladığı 1.7 milyon pound bağışın sadece 14 bin 115 pound’unu Fildişi Sahilleri’ne yardım amaçlı kullandığını, kalan paranın ise ya destekçiler için düzenlenen büyük partilerde harcandığını ya da hiç dokunulmadan banka hesabında yattığını öne sürdü. Gazete ayrıca Drogba’nın söz verdiği gibi Fildişi Sahili’ne bir hastane yaptırdığını ancak bu hastanenin yetersiz ekipman nedeniyle hala açılmadığını da savundu.

Bu iddialar üzerine harekete geçen İngiltere Vakıflar Kurulu, başlattığı soruşturma ile toplanan paraların peşine düştü.

DIDIER DROGBA’DAN CEVAP

Vakfın sahibi Didier Drogba ise hakkında yöneltilen suçlamalara sert tepki gösterdi. Bu haberin Fildişi Sahilleri’ne yardım yapılmasını engellemek için çıkarıldığını söyleyen yıldız futbolcu “Benim kurduğum yardım vakfında ne sahtekarlık, ne dolandırıcılık, ne yolsuzluk ne de yalan vardır” diyerek kendisini savundu.

Bu haberlerin kasıtlı olarak çıkarıldığını ve vakfa büyük zarar verdiğini de sözlerine ekleyen Drogba “Haberlerden sonra Roman Abramoviç, John Terry, Roger Federer, Pele gibi büyük bağışçılar desteklerini çekmeyi düşünüyorlar. Bu da Fildişi Sahilleri’nde yaşayan yardıma muhtaç binlerce çocuğun geleceğini tehlikeye atıyor” şeklinde konuştu.