SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rum federasyon başkanı geri adım atmıyor

Ay-yıldızlı forma giydiği için ülkesinde ağır eleştirilere maruz kalan Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu Başkanı Kostakis Kutsokumnis, istifa etmeyeceğini söyledi.

Güncellenme: 12:42, 13/04/2016
Rum federasyon başkanı geri adım atmıyor

Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu (KOP) Başkanı Kostakis Kutsokumnis, İstanbul'da gerçekleştirilen Bölgesel Federasyonlar Toplantısı kapsamında yer aldığı dostluk maçında ay-yıldızlı forma giydiği için Rumlardan gelen ‘istifa et’ çağrılarına cevap verdi. Kutsokumnis, ‘istifa etmeyeceğini’ açıkladı.

Kıbrıs Rum Spor Örgütü (KOA) Kutsokumnis'in söz konusu eylemini ve alınabilecek önlemleri görüşmek üzere Cuma günü toplantı yapacak. İlgili mevzuata göre KOA'nın, federasyonların iç meselelerine müdahale edemeyeceği bildirilirken, ancak Kıbrıs Rum Spor Örgütü'nün, sportmence olmayan tavır sergileyen herhangi bir spor yetkilisine karşı alabileceği başka önlemlerin olduğu belirtildi.

Rum basını, Kıbrıs Rum Spor Örgütü'nün herhangi bir spor yetkilisinin sportmence davranmadığını saptaması durumunda bu kişiyi Spor Yüksek Yargı Komitesi'ne (ADEA) havale etme hakkının olduğunu aktarırken bunun, Kıbrıs Rum Spor Örgütü'nün alabileceği en katı önlem olduğu bilgisini verdi.

ÖDENEKLERİN SINIRLANDIRILMASINA KARAR VERİLEBİLİR

Rum Fileleftheros gazetesi de Kıbrıs Rum Spor Örgütü'nün herhangi bir federasyonun spor çerçevesinde hareket etmediğini saptaması durumunda, ödeneklerin sınırlanması kararı alabileceğini de belirtti.

Habere göre Kutsokumnis'in durumu için Kıbrıs Rum Spor Örgütü, Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu Başkanı'na, icraatlarının örgütün çizgileri ve Rum Dışişleri Bakanlığı'nın siyasi çerçevesi dışında olduğu uyarısında da bulunabilir.