SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vodafone Arena İzmir’i üzdü

Türkiye'de son dönemde hizmete giren Konya, Bursa, Mersin, Başakşehir, Türk Telekom, Kayseri, Rize, Afyon ve Antalya statlarından sonra Beşiktaş'ın yeni mabedi Vodafone Arena, müthiş bir galayla açılırken stat fukarası İzmir, İstanbul'u yine eli böğründe seyretti.

Güncellenme: 16:08, 12/04/2016
Vodafone Arena İzmir’i üzdü

Beşiktaş’ın İstanbul Boğazı’nın kıyısında öz kaynaklarının yanı sıra ciddi bir sponsor ve devlet desteği ile 350 milyon TL harcayarak 2.5 yılda tamamladığı Vodafone Arena, tüm Türkiye’yi, en çok da bu konuda buruk olan İzmir’i hayran bıraktı. Beşiktaş, haftanın 7 günü yaşayacak 41 bin 903 kapasiteli tesisin gelecek sezonki kombinelerini dahi şimdiden satarken, isim hakları dışında sadece Bursaspor’la oynadığı ilk maçta yaklaşık 8 milyon TL tribün hasılatı elde etti.

 

Tesis yokluğundan 45 yıllık Atatürk Stadı’na mahkum kalan İzmir’de, çürük raporuyla yıkılan ve 12-15 bin seyirci kapasiteyle yenileneceği açıklanan Alsancak Stadı’nın projesi ve ihale tarihi halen belli değil. 2 yıldır kapalı olan statta zemin etüdü biterken, nihai projenin analiz raporlarına göre belirleneceği bildirildi. Bu süreçte stat arazisi içinde yer alan Büyükşehir Belediyesi’ne ait parselin Spor Bakanlığı’na tahsisi de tamamlanacak.

 

İhaleleri 2 yıl önce yapılan 15’er bin kişilik Karşıyaka ve Göztepe Statlarının inşaatı, mahkemenin ihaleleri iptal etmesiyle durdu. Danıştay’a yapılan itiraza yanıt beklenirken, kulüplerin yıllardır kullandığı tesisler yıkıldığıyla kaldı. İlk hali 6700 kapasiteli olan Bornova Doğanlar Stadı henüz açılmadı.

Yayınlanma Tarihi:16:07,