SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu (KOP) Başkanı Kostakis Kutsokumnis'in, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) ev sahipliğini üstlendiği Bölgesel Federasyonlar Toplantısı kapsamında yapılan dostluk maçında ay yıldızlı formayı giymesi Rumların tepkisine neden oldu. Rumlar Kutsokumnis’i bu tavrından dolayı istifaya çağırdı.

RESİM_DETAY_HABER

Kutsokumnis'in İstanbul'da gerçekleştirilen UEFA'nın federasyonlar toplantısında Türk armalı forma giymesine siyaset ve spor alanında tepkileri de beraberinde getirdi. Rum basını, spor kulüpleri ve örgütlü taraftarların Kutsokumnis'in eylemini ‘yüksek tonlarda’ yorumladıklarını belirterek çoğunun Kutsokumnis'i doğrudan ya da dolaylı olarak istifaya çağırdığını kaydetti.

Rum Hükümeti konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Konu, hükümetin siyasi kararları ya da genel anlamda siyasi faaliyetlerle değil de, bağımsız bir spor federasyonunun faaliyetleriyle ilgili olsa da hükümet herhangi bir federasyon ya da kulüp ya da temsilcinin eylemlerinin bugünkü koşullar altında Kıbrıslı Rumların hassasiyetlerini görmezden gelmemesi gerektiğini düşünüyor” ifadeleri kullanıldı.

Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Kutsokumnis'i dolaylı olarak istifaya çağırdı. Açıklamasında Türk hilalinin olduğu forma giyme eyleminin Kıbrıs Helenizm'inin duygularını acı bir şekilde incittiğini ve haklı bir öfkeye neden olduğunu söyleyen Omiru, “Kutsokumnis yaptığı münasebetsizliğin farkına varmalı ve gerekeni yapmalı” dedi.

PARTİLER VE SPOR CAMİASI DE TEPKİLİ

Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Türk devleti sembolünün Güney Kıbrıs'ta hâlâ ‘işgalin sembolü’ olmaya devam ettiğini iddia ederek, KOP Başkanı Kutsokumnis'i eyleminin ve bunun için yaptığı açıklamanın anlaşılmaz ve kabul edilmez olduğunu söyledi.

Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ), Kutsokumnis'in, siyasi uzantıları ve ulusal önemi olan konularda daha dikkatli olması gerektiğini savundu.

Sosyalist EDEK Basın Sözcüsü Maria Panayotu, Kutsokumnis'in İstanbul'da UEFA'nın uluslararası toplantısındaki eyleminin temsil etmesi gerektiği kültürün ilke ve değerlerine hakaret olduğunu savundu.

KUTSOKUMNİS KENDİSİNİ SAVUNDU

Bu arada Kutsokumnis ise sosyal paylaşım hesabından konu ile ilgili bir açıklama yaptı ve kendini savundu.

“Helenler olarak öne çıkaracağımız bir şeyimiz varsa o da hem üstünlüğümüz, hem de özgürlüğümüzdür.” ifadelerini kullanan Kutsokumnis, “Bu eylemimle federasyon başkanları arasındaki önemsiz bir dostluk maçında bile olsa Türklerin şaşkın bakışları altında her ikisini de öne çıkardım” iddiasında bulundu.

Kutsokumnis, bir hayatın gidişatının değişimi ya da kucaklaşmanın söz konusu olmadığını, tam tersinin geçerli olduğunu savundu.

“Eğer herkesin giydiği formayı giymemek için saklansaydım, o zaman ona sahip olmadığı bir önem ve layık olmadığı bir saygı göstermiş olacaktım.” diyen Kutsokumnis, “Türk Başkan Helen forması giyseydi onu Helenleştirdiğimizi iddia edebilir miydim? Aksine utanırdım çünkü bir Helen forması fetihçinin göğsünde bulunuyor” şeklinde iddialarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi:18:17,