SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karşıyaka’da para geldiği gibi gitti

PTT 1. Lig'de mali açıdan zor günler yaşayan Karşıyaka'nın 1.5 milyon TL'lik Spor Toto desteği, eski futbolcularının alacaklarına dağıtıldı.

14:15 -
Karşıyaka’da para geldiği gibi gitti

Son 2 yıldır forma reklamı karşılığında PTT 1. Lig’deki kulüplerin amatör branşlarına destek sağlayan Spor Toto Teşkilatı, bu sezon yardım miktarını 1.5 milyon TL’ye çıkardı. Daha önce borç batağındaki kulüplerin parayı doğrudan alabilmesi için yardımları valilik kanalıyla yapan Spor Toto, bu kez söz konusu rakamı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) üzerinden vermeyi tercih etti. Ancak TFF gelirleri hacizli olan Karşıyaka’nın dört gözle beklediği 1.5 milyon TL, eski futbolcu alacaklarına gitti.

Sezonun ikinci yarısında yönetimin kendi içinde yarattığı kaynak dışında kimseden destek bulamayan Karşıyaka, önemli bir gelir kalemini borçları kaptırınca zor duruma düştü. Geçen çarşamba günü stat konusunda temaslarda bulunmak için Ankara’ya giden Başkan Fatih Diniz, Spor Toto desteğiyle ilgili yaptığı görüşmelerden sonuç alamadığını belirterek, “Ligde Samsunspor, Vartaş Elazığspor, Denizlispor, Giresunspor gibi kulüpler de bizim durumumuzda. Onlar da bu parayı tahsil edemedi. 1.5 milyon TL bize en azından nefes aldıracaktı. Her şeye rağmen, eski borçlarımızın bir kısmı bu şekilde ödenmesiyle için teselli bulduk” dedi.

TÜZÜK KONGRESİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Karşıyaka’nın 29 Aralık’taki olağanüstü genel kurulunda gündeme eklenmesine rağmen ertelenen tüzük değişikliği için 12 Nisan Salı günü olağanüstü kongre yapılacak.

Yeşil-kırmızılı camia yıllardır değişmesi planlanan tüzüğü bu kongrede ele alarak yenileyip modern hale getirecek. Maddeleri tek tek oylanacak yeni tüzüğe göre göreve seçilen yönetimlere borç sorumluluğu getirilecek. Tüzük kabul edilirse, yönetimler kulübü bir yılda son kongrede ibra edilen mevcut borcun en fazla yüzde 3’ü kadar borçlandırabilecek. Yüzde 3’ü aşan borcun tüm sorumluluğu yönetimlerde olacak. Son kongrede üye tartışmalarının yaşandığı Karşıyaka’da tüzük onaylanırsa, yeni üyeler, üye olduktan sonraki ilk kongrede oy kullanamayacak.

Son güncelleme: 14:16 08.04.2016