SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Önce Fenerbahçe, ardından da Beşiktaş puanları kaybedince lig kızıştı ama iki takımın da oynadığı kötü futbolu ve golcülerinin acizliğini görünce, “Bu yabancılara verilen paralara yazık değil mi, bunların burada ne işleri var?” demekten kendimi alamadım. Cenk neden kenarda? Milli maçta rüştünü ispat etmedi mi? Hele o Beşiktaş savunmasının hali nedir? 2 yabancısının hali felaket. Aynı durum Fenerbahçe için de geçerli değil mi? Nedir o yabancıların hali! 14 yabancıya devam. Fatih Hocam buna dur de lütfen, zira federasyon başkanının bu işleri bildiği yok. Türk futbolunu felakete götürüyor.

Gelelim Beşiktaş'ın yeni stadına. Stadın ilk yapımına kısaca değineceğim. 1939 yılında İstanbul Valisi Lütfü Kırdar bir stat istemiş. O yıllarda 28 yaşında olan mimar Fazıl Aysu, İtalyan mimar Vietti Violi ile beraber, mimar Şinasi Şahingiray'ı da alarak beraber İtalya'ya gitmişler. Projeye çalışmaya başlamışken, 2. Dünya Savaşı çıkınca Türkiye'ye dönmüşler. Harp bitince Vali bey onlara “Hadi siz mimar değil misiniz! Başlayın stada” deyince Şahingiray ile Milano'da başlayan projeyi bitirmişler ve inşaata başlanmış. 1947 yılında da İnönü Stadı adıyla açılmış.

Bana bu bilgileri veren yeğeni Fenerbahçe Divan Tesisleri Müdürü Sayın Demir Aysu Bey'e teşekkür ederim ve Orman'a derim ki; “Stat açılışına Demir Bey'i de davet edin, Fazıl Aysu'yu açılışta lütfen anın.” Galatasaray'daki düşüşe de üzülüyorum, anlaşılan bu düşüş devam edecek Tavsiyem yerli bir Galatasaraylı hocayla, eski yıllarda Avrupa'da ses getiren, alt yapı ağırlıklı futbolculara dönük bir çalışma yapmalarıdır. Bu arada Rıza Çalımbay'a yapılan haksızlığın aynısı federasyon başkanlığım döneminde Fenerbahçe averajla şampiyon olunca bana da yapılmıştı. Şu cevabı vermiştim: “Spor ahlâkını, adil olmayı Beşiktaş'ta öğrenmiştim.”

Yayınlanma Tarihi:15:12,