SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kasımpaşa’ya 2-1 yenilerek büyük bir avantajı kaybeden Beşiktaş’ta tüm gözler bu hafta oynanacak Bursaspor maçına çevrildi. Ancak Vodafone Arena Stadı’nın açılış günü yaklaştıkça Beşiktaş’ta coşku ile karışık büyük bir stres ortamı da oluşmaya başladı.

Vodafone Arena’da ilk galibiyeti almak isteyen futbolcular, burada ilk şampiyonluğu yaşamak ve tarihe geçmek hedefindeki Şenol Güneş ile çocuğunu büyütür gibi 3 yıldır stat inşaatından çıkmayan Başkan Fikret Orman ve yönetim için de 11 Nisan kuşkusuz büyük ve stresli bir gün olacak.

Stresin bu derece artmasına en büyük etken kuşkusuz Kasımpaşa maçında alınan mağlubiyet sonrası yaratılan ortam. İşte bu ortamın doğurduğu şimdilik rüzgar, hafta sonunda ise fırtınaya dönüşebilecek Vodafone Arena’nın açılış ortamı :

İlkler yaşanacak

Açılış maçı olacak olan Bursaspor maçı futbolcular için her açıdan tarihi bir önem, anlam ve stres demek. O gün sahaya çıkacak olan kadro için, ilk golü atacak olan futbolcu, ilk maçta ilk galibiyetin alınma zorunluluğu, 3 sezondur kendi evinden ve alıştığı seyircisinden uzak olan takımın eski İnönü ortamından belki de çok daha fazlasını bulma isteği gibi etkenler Bursaspor maçını her açıdan farklı ve stresi katbekat çoğalmış bir maç haline getirecek.

Tüm camia gibi futbolcuların da haftalardır Vodafone Arena fotoğraflarını paylaşıp ‘evimize dönmek için gün sayıyoruz’ diye bekledikleri açılış gününde sahada yaşayacakları stresin oranı maçın kaderini çizecek.

Fikret Orman ve yönetim tartışmaların merkezinde

Şampiyonluk yarışında Fenerbahçe ile kıyasıya bir rekabete girilen son 7 haftada, takımın ve teknik heyetin stresini kat kat artıracak bir açılış yapmanın sakıncalı ve şampiyonluğa mal olabilecek bir hareket olduğu Kasımpaşa mağlubiyetinden sonra camiada ciddi bir şekilde konuşulan konu haline geldi.

Başkan Fikret Orman’ın özellikle başkanlık seçimlerinde bir koz olarak kullanmak için stadı acele açtığı da muhalefet tarafından gündemde tutulmaya çalışılan bir başka konu.

Henüz basın toplantıları, basın demeçleri, kongre açıklamaları gibi açık açık yapılmayan bu tartışma ve konuşmaların, (olası )Fenerbahçe’nin Konya’da kazanıp, Beşiktaş’ın da Bursaspor’a puan kaybetmesi halinde yönetime karşı bir eleştiri bombardımanı şeklinde hayata geçirileceği de diğer bir gerçek.

Bu açıdan bakıldığında başkan Fikret Orman ve yönetimin üzerinde Pazartesi akşamı saat 21:45’e kadar büyük bir yük olacak. Bursaspor maçının kazanılması halinde bu yük, sevinç ve gurur tablosuna dönüşecek. Aksi halde Fikret Orman ve yönetici arkadaşları kendilerini daha alevli bir tartışmanın içinde bulacak.

Şenol Güneş’in final sendromu yine gündemde

Böylesine stres dolu bir ortamda en büyük yük hiç şüphesiz teknik direktör Şenol Güneş’in üzerinde olacak. Teknik, taktik ve moral olarak takımı en üst seviyede hazırlaması gereken Şenol Güneş’in Bursaspor maçına kadar yapacağı mental çalışmalar bu tarihi günün en belirleyici etkeni olacak.

Fizik kondisyon açısından herhangi bir eksiği bulunmayan, ancak son yıllarda ligin son haftalarında yaşadığı düşüşlerle şampiyonluk yarışından kopan Beşiktaş’ın, en büyük eksikliğinin mental motivasyon olduğu ve final haftaları sendromu yaşadığı bilinen bir gerçek. Yine final maçlarını oynayamıyor diye yıllardır eleştirilen Şenol Güneş’in ne kadar ince bir çizginin üstünde yürüdüğü de Kasımpaşa maçından sonra yapılan eleştirilerle bir kez daha ortaya çıkmış durumda. Güneş, Kasımpaşa maçında paniklediği ve oyuncu değişiklikleri konusunda yanlışlar yaptığı eleştirilerine maruz kaldı ve yıllardır yapılan bildik eleştiriler yavaş yavaş yeniden gündeme getirilmeye başlandı.

Takım ne kadar güzel futbol oynasa da yarışın bitirilememesi halinde güzel oyunun bir anlamının kalmayacağının farkında olan tecrübeli teknik adam son 7 haftasına girilen ligde önemli ve tarihi final maçlarından birine daha çıkacak. Hem Beşiktaş’ın hem Şenol Güneş’in kader anlamında belki de ortak noktaları olan ‘final sendromunu’ yenip yenemeyeceklerinin cevabı şimdiden merakla beklenen bir soru halinde duruyor ve Bursaspor maçı bu soruların cevabı için büyük bir sınav niteliği taşıyor. İşte böylesine bir ortam içinde dünyanın bütün yükü ve bütün stresi teknik direktör Şenol Güneş ve futbol takımının üzerinde olacak kelimesi belki de durumu anlatan en doğru kelime olacak.

Yayınlanma Tarihi:15:05,