SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Trabzonspor’dan hakemlere suç duyurusu

Trabzonspor’dan hakemlere suç duyurusu

Trabzonspor Medical Park, kaybedilen Anadolu Efes maçının hakemleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Efes’e dün akşam uzatmalarda mağlup olan Trabzonspor Medical Park Kulübü, karşılaşmanın hakemleri için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

 

Trabzonspor Medical Park Kulübü’nün internet sitesinden yaptığı açıklama şöyle:

“Trabzon şehrinde yıllar öncesine dayanan ‘Efes Pilsen’ takımına olan sevgi ve ilgi bugünde devam edip Anadolu Efes’e duyulan sevgi ve ilgiye istinaden bu karşılaşmada da taraftarların rakibe ve oyuncularına herhangi bir kötü tezahüratta bulunulmamıştır. Karşılaşmanın hakemleri Erşan Kartal ve Halil Baydemir’in maç boyunca almış olduğu tüm kararların rakibimizin lehine oluşu, taraftarlarımızın haklı tepkisine neden olmuştur. Karşılaşmada bilhassa başhakem Erşan Kartal ve yardımcısı Halil Baydemir, çok bariz provokatör ve yanlı kararları ile maça damgasını vurmuştur. İlgili hakem Erşan Kartal’ın basketbol camiasındaki karşılığı ve hakemliğinin tartışılırlığı çok net ortadayken Türkiye Basketbol Federasyonunun hala bu arkadaşa neden ısrarla maç vermeye çalıştığını anlayamamaktayız.”

 

Basketbol Federasyonu’nun hakem Erşan Kartal’a maç vermesinin de eleştirildiği açıklama şöyle devam etti:

“Görev ve sorumluluğu basketbolun gelişimine hizmet olan Basketbol Federasyonu’nun, basketbolun çökmesine sebep olan ve taraftarları provoke ederek basketbol sevgisinden uzaklaştıran bu hakem arkadaşa ilgilerinin sebebini merak ediyoruz. Yaklaşık 10’un üzerinde takım bu arkadaşı defalarca federasyona şikâyet ettiği halde, halen bu arkadaşda neden ısrar ettiklerini kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz. Takımımızın bir yıllık emeğini açık bir şekilde çalan, nezaketli bir şekilde takımımızı destekleyen taraftarlarımızı provoke ederek güvenlik güçlerimizle karşı karşıya getirip, ‘Biz terörist miyiz?’ şeklinde slogan atmasına sebep olan bu arkadaşın tüm ilişkilerinin araştırılması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Karşılaşmada, basketbol kamuoyu ve Anadolu Efes takımının bench’i de bu katledilmeye tanıklık etmiştir. Anadolu Efes gibi bir takımın hakem desteği ile maç kazanmasına ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla Basketbol Federasyonu başkanı başta olmak üzere tüm kurulları bu maçı milat kabul edip bu tip hakem olaylarının önüne geçilmesi için acil önlem alınmasını ve bu hakem arkadaşlar için gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.”