SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Pereira “Sakın çıkmayın” demiş

Pereira “Sakın çıkmayın” demiş

Vitor Pereira’nın rakibin etkili kanat ve hücum oyuncuları nedeniyle Hasan Ali ve Gökhan’dan savunmada kalmalarını istediği öğrenildi.

Fenerbahçe’de Teknik Direktör Vitor Pereira, genel anlamda ortaya konan futboldan memnun kaldı. Portekizli hocaya göre savunma hattı görevini eksiksiz yaptı ancak orta saha ve hücum hattı en etkisiz maçlarından birini çıkarınca puan kaybı kaçınılmaz oldu.

Pereira iki bek; Hasan Ali ve Gökhan'ı bu maça özel olarak hazırladı. Milliyet’te yer alan habere göre, N'Diaye ve Aminu gibi etkili iki kanat oyuncusu savunmanın arkasına sarkıp tehlike yaratabilirdi. Önceki maçlarda bunu çok sık yaptıkları analizi mevcuttu. Bu sebeple Pereira maç boyu beklerinden ileriye çıkmamalarını ve öncelikle savunmayı tutmalarını istedi.

Topal'a izin yok

Fenerbahçe'nin çalıştırıcısı, Osmanlıspor'un kontralarından o kadar çok çekiniyordu ki, Mehmet Topal'ı köşe atışlarında bile ileriye yollamadı. İlk yarıda kullanılan ilk köşe atışından Topal'a izin vermeyen Pereira ikinci kornerde oyuncusunun ceza alanına girmesine ses çıkarmadı. Ardından milli futbolcu maçın en net fırsatlarından birini yakaladı.

Benzer bir durum ikinci yarıda yaşandı. Maç öncesi Pereira'dan “çıkmayın” talimatı alan Gökhan Gönül, Osmanlıspor'un artık geriye çekildiğini görünce kenara gelip hocasından izin istedi. Portekizli'nin “tamam” demesi sonrası son bölümde hücuma katkı vererek ataklar geliştirdi.

Kadro iyi ama, anlayış yanlış

Yönetim de Teknik Direktör Pereira'nın çıkardığı kadrodan memnun kaldı. Özellikle Alper ve Volkan Şen ikilisinin birlikte oynaması fikri zaten uzun süredir dile getiriliyordu. Yine aynı şekilde Pereira'nın Ozan'da da ısrar etmesi gerektiği görüşü birçok kez ifade edilmişti. Ancak doğru kadroya rağmen aşırı kontrollü oyun eleştiri konusu oldu. Bu sebeple gerek savunma, gerek orta saha ofansif potansiyellerini gösteremedi.

Nani hep bireysel

Sarı-lacivertli ekipte Luis Nani'nin yedek kalması da bir başka merak konusu oldu. Pereira sezon başından bu yana futbolcusuna uyarılarda bulunuyordu. Portekizli hoca, Nani'ye oyunu bireysel oynamaması ve savunmaya yardım etmesi gerektiğini sürekli anlatmaya çalışıyordu. Ancak Nani bir türlü bunları yapmadığı için kulübeye çekildi. Son Braga maçında hücumda da etkisiz kalınca iyice gözden düştü.