SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yarışa ikinci sıradan başlayan Rosberg, startla birlikte elde ettiği liderliği yarış sonuna kadar bırakmadı. Böylece başarılı pilot, sürücüler klasmanında puanını 50'ye çıkarıp koltuğunu korudu. Nico Rosberg'in takım arkadaşı Lewis Hamilton ise ilk virajda yaşadığı çarpışma sonrasında geriye düşse de toparlanıp yarışı 3. olarak bitirdi.

Formula 1'de takvimin ikinci yarışı Bahreyn Grand Prix'inde de birincilik, takvimin ilk yarışındaki gibi yine Merdeces AMG Petronas'ın başarılı pilotu Nico Rosberg'in oldu. Sezonun ilk yarışında Avustralya'da podyumun en üst basamağına çıkan Alman pilot, 2013'te de olduğu gibi Bahreyn'de bir kez daha damalı bayrağı ilk sırada geçti. Rosberg, böylece 50 puanla pilotlar sıralamasındaki liderliğini sürdürdü. Mercedes AMG Petronas'ın diğer pilotu Lewis Hamilton ise pole pozisyonundan başladığı yarışı 3. sırada tamamladı.

Yarışa ilk cepten başlayan Hamilton, takım arkadaşı Rosberg'in startla birlikte kendisini geçmesine engel olamazken, ilk virajda Valtteri Bottas'la bir temas yaşayıp geriye düştü. Bu kaza sonunda Britanyalı 7. sıraya kadar gerilerken, Bottas pitten geçme cezası aldı. Rosberg ise ilk turda elde ettiği liderliği, pit stopları da iyi kullanarak finiş çizgisine kadar korudu. Hamilton da geriye düştüğü yarışta rakiplerini birer birer geçerek podyumun üçüncü basamağına ulaştı.

Bu sezon üst üste iki, toplamda üst üste 5 yarış kazanan Nico Rosberg'in ilk sırada yer aldığı pilotlar sıralamasında Lewis Hamilton da Bahreyn'de aldığı 15 puanla 33 puana yükselip ikincilik koltuğunu korudu. Takımlar sıralamasında Bahreyn'den 40 puan alan Mercedes AMG Petronas da toplamda 83 puanla zirveyi kimseye bırakmadı.

Formula 1'de 2016'nın üçüncü yarışı 17 Nisan 2016 tarihinde Çin'de gerçekleşecek. Geçtiğimiz sene Lewis Hamilton Şangay'da ilk sırayı alırken, Nico Rosberg de ikinci olmuştu.