SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gökhan Gönül’de deli sorular!

UEFA ve FIFA ‘acil tedavi’ mantığıyla ilaçla oyuncuların sahaya sürülmesini (Spor geleceklerini tehlikeye atar diye) istemiyor. Bu nedenle ‘yasaklı’ madde kullanılacağının 21 gün önce UEFA ve FIFA’ya bildirilmesini istiyor.

Güncellenme: 08:36, 31/03/2016
Gökhan Gönül’de deli sorular!

Fenerbahçe, Beşiktaş maçı öncesi kaburgasındaki kırık nedeniyle Gökhan'a triamcinolone isimli ilacın şırıngayla verildiğini açıkladı. Fenerbahçe “Bildirdik” dedi.

METE DÜREN KABUL ETTİ AMA!

Futbol Federasyonu Basın Sözcüsü Düren, “F.Bahçe maçtan önce 2 yazılı metinle durumu bildirdi. Normal prosedür uygulandı. Rapora göre Hukuk Kurulu kararını verecek. Kurul karar vermezse dosya Doping Kurulu'na gidecek” dedi. ‘Normal prosedür' uygulandıysa…

 

DOSYA NİYE DOPİNG KURULU'NA GİDER?

UEFA ve FIFA ‘acil tedavi' mantığıyla ilaçla oyuncuların sahaya sürülmesini (Spor geleceklerini tehlikeye atar diye) istemiyor. Bu nedenle ‘yasaklı' madde kullanılacağının 21 gün önce UEFA ve FIFA'ya bildirilmesini istiyor.

Fenerbahçe Sağlık Ekibi, Gökhan Gönül'e uygulanan tedaviyle ilgili TFF'ye gerekli bildirimlerde bulunduğunu belirtti. Ancak TFF'nin, maç sonrası alınan doping numunesini Köln Doping AraştırmaMerkezi'ne yollarken, Gökhan'ın özel durumuyla ilgili herhangi bir bilgilendirmede bulunmadığı iddia edildi. Bu nedenle Köln'deki akademi de ona göre işlem uyguladı.

HUKUK NE DİYOR?

Oyuncu idrarında WADA'nın belirlediği listedeki yasaklı ya da etken maddelerden biri tespit edilmiş. ‘A numunesi' pozitif çıkarsa, oyuncu itiraz etmesi halinrde (B numunesi' de açılır. Bunda da rastlanırsa, doping kesinleşir.

İtiraz etmezse zaten direkt kesinleşir. Bazı tedavi amaçlı kullanım istisnası yönetmi söz konusu. Ama bunun bazı şartların yerine getirilkmesi gerekiyor. ilacı kullanmadan, TFF'nin ‘tedavi amaçlı kullanım istisnası' 21 gün önceden başvuru yapılmalı. Oyuncu uluslararası maçlara katılıyorsa, o zaman UEFA ya da FIFA'ya başvuru yapılmalı.

Maddenin yasak kapsamına girmediğinin iddia edilmesi için UEFA'dan alınmış yazılı bir belge olmalı. Oyuncu hızlı tedavi edilip maça yetiştirilme uygulaması, bu kapsamda kabul edilmiyor. Futbolcu, bu konuda bir kullanım izni olduğunu iddia ediyorsa, elinde UEFA, FIFA ya da TFF tarafından verilmiş yazılı bir belge olmalı. Doping kullandığı kesinleşirse, 2 yıl ceza alma tehlikesi doğar.

Eğer doping kesinleşirse; ‘A numunesi pozitif' olduğu için ‘tedbirli' sevk edilmesi lazım. Daha ağır ceza alması da söz konusu olabilir. Hazırlık maçı olduğu için milli takıma ceza gelmez. Oyuncuya ayrıca bir yaptırımda bulunulabilir.

Alpay KÖSE / AMK Gazete

Yayınlanma Tarihi:08:26,