SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kocaman: “Beşiktaş şampiyonlukta avantajlı”

Torku Konyaspor'da büyük çıkış yakalayan Aykut Kocaman, Beşiktaş'ı şampiyonlukta biraz daha avantajlı gördüğünü söyledi. Kocaman Volkan Demirel'ın de milli takıma faydalı olabileceğini belirtti.

Güncellenme: 10:11, 31/03/2016
Kocaman: “Beşiktaş şampiyonlukta avantajlı”

Torku Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile oynayacakları lig maçları öncesinde çarpıcı açıklamalar yaptı. Sabah Gazetesi’ne röportaj veren Kocaman, Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel’in milli takımda olması gerektiğini söyledi. Kocaman, Beşiktaş’ı şampiyonlukta avantajlı gördüğünün de altını çizdi.

NE KİMSENİN MAŞASI NE DE KİMSENİN DÜŞMANI

“Ben hayatım boyunca ne isem o olmaya çalıştım. Fenerbahçe karşılaşması bizim üçüncülük mücadelemizdeki en önemli maçlarımızdan birisi. Ancak üçüncülük durumu olmasa bile kafamdan bir başka takıma avantaj sağlama düşüncesi asla geçmez. O hoca Beşiktaşlı, Beşiktaş’a yatar ya da o hoca Fenerbahçeli, Fenerbahçe’ye yatar düşüncesi hastalıklı bir düşünce şekli. Onurlu insanları şüphe altında bırakmamak gerek. Ne kimsenin maşası ne de kimsenin düşmanı olma lüksüne sahip değiliz. Fenerbahçe’nin, Beşiktaş’ın, Galatasaray’ın kimsenin onlara yatmasına ihtiyacı yok. Onlar zaten güçlüler. Fenerbahçe, Beşiktaş buraya gelecek. Yenebiliyorlarsa güçleri yetiyorsa bizi yenecekler. Biz futbolun doğrularını yaparak iki maçı da kazanmak için mücadele edeceğiz. Bu üçüncülük, dördüncülük yarışı için değil, her zaman böyle olacak.”

VOLKAN’A İHTİYACIMIZ VAR

Volkan Demirel’in Türkiye’nin en iyi kalecisi olduğunu dile getiren Aykut Kocaman, “Milli Takıma alınıp alınmama konusunda takdir hakkı benim değil. Ben olaya profesyonellik ve gereksinimler açısından bakıyorum” dedi. Tecrübeli hoca, “Bizim bilmediğimiz, onarılmayacak bir şey yapmadıysa Volkan Demirel bu ülkenin yetiştirdiği en önemli kalecilerden biridir. Onun birikimine hem Milli Takım’ın hem de ülkenin ihtiyacı var” diye konuştu. Kocaman, ay-yıldızlı ekibimiz için de, “Toparlanan, gelişen, umut verici ve kuvvetli bir takım görüntüsüne sahip” değerlendirmesinde bulundu.

BEŞİKTAŞ BİRAZ DAHA AVANTAJLI

Süper Lig’deki şampiyonluk yarışıyla ilgili görüşlerini istediğimiz Kocaman, şu ifadeleri kullandı: “Devre arası itibarıyla Fenerbahçe daha ağır basıyordu. Çünkü Beşiktaş’ın 16 maçın 4-5’inde geriye düşeceğini düşünüyordum. Beşiktaş’ın geriye düştüğü maçlar oldu ama lehine çevirmeyi başardı. Buna karşın Fenerbahçe’deki dalgalanma yeniden başladı. Son 8 hafta itibarıyla sanki Beşiktaş biraz daha avantajlı gibi duruyor.”,

Kocaman’dan kısa kısa

– Kulüplerimiz iki şeyin üzerine kurulu; Para konusunda karar verenler ve formayı verenler. Dolayısıyla sportif direktör hep bir ara pozisyon olarak kalıyor. Bence kesinlikle çok önemli bir ihtiyaç.

– Fenerbahçe Avrupa’da yarı finale kadar gidebilirdi. Çünkü Braga’nın çok üstünde bir takımdı. Maç şanssızlığı oldu diyelim.

– Her hafta ortalama 20 bin seyirciye oynuyoruz. Konya şehir olarak futbolu seviyor ve gelişmeyi istiyor. Mükemmel bir stadımız var. Yapanların ellerine sağlık. Milli Takım maçlarında taraftar gerçekten olağanüstüydü.

– Konyaspor seyircisi stada kavgaya ya da küfür etmeye değil, eğlenmeye geliyor. Seyirci sayısından daha memnun olduğum bir konu var; Bizim stadımızda hiç küfür yok. Benim için bundan daha memnuniyet verici bir şey olamaz.

– Biz planlamamızı son 34 maça göre yapıyoruz. Bu maçlarda 59 puan toplamışız. Bu şu demektir; yüzde 99 ilk 6, yüzde 75 ilk 4. Şu anda 47 puandayız, bu ortalamayı yakalamak için 12 puan daha toplamalıyız.

– Cruyff hepimiz için bir ilham kaynağıydı. Toprağı bol olsun. Futbola çok önemli güzellikler kattı.

Sabah

Yayınlanma Tarihi:10:08,