SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Oyun ümit vermedi

İsveç ile oynanan maçtaki futbol genel itibariyle tatmin ediciydi. En önemlisi hazırlık maçı bile olsa iyi motive olmuş bir takım görmüştük sahada. Dün ise şaşırtıcı şekilde dağınık başladık. İşin en ilginç yanı yakın dönemin ligimizde en iyi performans sergileyen oyuncularından biri olan Gökhan Gönül'ün kanadının adeta otobana dönmesiydi. Buna ne Fatih Terim önlem aldı ne de takım içinde başka bir futbolcu o bölgeye yardıma geldi. Neticede maçı izleyen herkesin tahmin edebileceği şekilde yedik ilk golü…

Hakan Çalhanoğlu'nun frikikten attığı müthiş gole kadar da aslında hücumda dişe dokunur bir etkinliğimiz olmadı. Başarı skor ise böyle silahlara sahip olmak önemli kuşkusuz. Leverkusenli oyuncunun frikikten isabet sayısı Ronaldo ve Messi'nin bile üzerinde. Oyun içinde katkısı pek gözükmedi ama kritik anda skoru değiştirmeyi başardı. Aslında sadece o değil. Dün Arda ve Oğuzhan da kendilerinden bekleneni veremedi. Böyle olunca Cenk Tosun da etkisiz kaldı. 2. yarıda Avusturya'nın oyundan düşmesi ve Ramazan'ın ikram ettiği gol bizim şansımız oldu.

Skora rağmen millilerin pek ümit vermediği bir sınavdı. İdeal 11 büyük oranda belirlendiği için bundan sonra Fatih Terim'in odaklanacağı nokta futbolcuların bireysel motivasyonları olacak. Bu Euro 2016'ya kadar halledilebilecek bir sorun. Önemli problem ise savunmada… Sakatlıkların da etkisiyle henüz ideal stoper ikilimiz belli olmadı. Belli ki başka denemeler de olacak. En çok uyuma ihtiyaç olan bölgenin orası orası olduğu ortada… Mayıs ayındaki hazırlık maçlarında bu konunun da çözüme bağlanacağını düşünüyorum.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek