SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA 16 kariyer modu

Rakip kaleyi abluka altına alıyor ama gol sıkıntısı mı çekiyorsun? O zaman bu listeye göz atmalısın!

İngilizlerin ünlü golcüsü Michael Owen’ın dediği gibi, “Daha fazla gol atan takım kazanır!” Evet, çok basitmiş gibi görünüyor ama durum tam olarak böyle. Sonuçta bu oyunun amacı, rakibinden en az bir gol fazla atmak. Bu uğurda atanın ve tutanın iyi olacak, gerisi kolay! Daha önce tutanları ele almış, FIFA 16’nın en iyi 10 kalecisini belirlemiştik, şimdi ise FIFA 16 Kariyer Modu'nun en iyi 10 golcüsünü seçme zamanı.
Şimdi ise sırada, FIFA’nın bu yılki en teknik kanat forvet oyuncusu var. Ama Neymar’ı sadece sol kanat olarak görmemek gerek, Barcelona’nın üçlü forvetinde içeri kat ederek birçok gole imza attı. Oyunda da aynı şeyi yapabiliyor sıklıkla. 88 rating’le Neymar, gerçek bir canavar. 90 hız, 90 dripling özelliğiyle onu durdurmak pek de kolay değil. Her futbol oyununda olduğu gibi aslında gol biraz da hız ve dripling demektir!
Fransız futbolunun son yıldızı Lacazette, Ligue 1’nın en değerli santrforların başını çekiyor. Teknik özellikleriyle rakiplerinin başını döndüren golcü, buna “rüzgarın oğlu” edasındaki çabukluğunu ve son vuruşlarını ekleyince ortaya yok edici bir santrfor çıkarıyor. Lacazette 84 rating’e sahip ancak yaşı 24, yani daha parlamak için çok yolu var.
İngiliz devlerinin yıllardır peşinde koştuğu ancak bir türlü kavuşamadığı Thomas Müller de FIFA 16’nın klas golcülerinden biri. Alman milli takımında da uzun zamandır boy gösteren Müller, hala 26 yaşında… Güç özellikleri ilk planda, ancak şut ve pas özelliğiyle gerçek anlamda komple bir forvet. En çok da sürpriz kafa golleriyle sonuca ulaşıyor. Takımda Müller varsa, orta yapmaktan çekinme!
Real Sociedad’ın sol kanadında parlayan Griezmann, Atletico Madrid’e yüksek bir bonservisle transfer olmuştu. Orada oynadığı futbolla beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Artık aynı zamanda bir forvet olan Griezmann, FIFA 16’da da oldukça etkileyici bir oyuncu. 83 rating’den gün geçtikçe 89 rating’e kadar yükselebiliyor. Eğer golcünden hava topu hakimiyeti beklemiyorsan, Griezmann iyi seçenek. Çünkü başka hiçbir eksiği yok!
2015’te Yılın En İyi Afrikalı Oyuncusu seçilen Aubameyang, Dortmund’u sırtlayan isimlerden. FIFA 16’da 84 rating’i görüyor ama onun asıl farklı elbette ki hız özellikleri. 96 hızlanma, 95 sprint hızıyla rakip defansı oldukça zorlayan bir forvet. Hatta o defansların Aubameyang’ı yakalamak için taksi tutması bile gerekebilir!
Uzun yıllardır geleceğin Drogba’sı olarak gösterilen Lukaku, nihayet potansiyeline ulaşmaya başladı. Ve hala 22 yaşında! Fizik özellikleriyle rakip defansın korkulu rüyası olan Lukaku, havadan oynamayı seven FIFA’cılar için gayet ideal bir santrfor. Güçlü olmasının yanında hızı da fena sayılmaz. Lukaku’yla ceza sahasını kolaylıkla domine edebilirsin.
Tıpkı Alcacer gibi, Dybala da gelişime açık bir forvet. Ama daha oyunun başında da gol yükünü üstlenebiliyor. Juventus, Dybala’ya fazlaca para harcamıştı ve gerçek hayatta o paranın karşılığını alıyor. Kariyer Modu’nda da Dybala’ya harcanan para boşa gitmez! Dripling ve bitiricilik özellikleriyle parıldayan Arjantinli, 88 rating’i görebiliyor.
Sırada Juventus’un bir başka “wonderkid”i var. Morata, Real Madrid’den Juventus’a yüksek bir bonservisle transfer olduğunda belki de kimse onun İtalyan futboluna bu kadar damga vuracağını düşünmemişti. 22 yaşındaki İspanyol, FIFA 16’nın da klas golcülerinden. 84 hız, 82 dripling ve 80 şut rating’leriyle komple forvet görüntüsü çiziyor. Kaleciyle birebir kaldığında affetmiyor!
Bugünlerde Guardiola’nın beraberinde Manchester City’ye götürüp, götürmeyeceği merak edilen Lewandowski, 87 rating’iyle göz kamaştırıyor. Hız, dripling, fizik özelliklerinin yanı sıra elbette ki şut özelliğiyle can yakıyor. “All-round striker” tabirinin direkt karşılığı!
İspanyol golcü belki listedeki diğer isimler kadar yüksek rating’lere sahip değil. Oyuna 80 rating’le başlıyor. Ama Kariyer Modu’nda oynuyorsan, geleceğe umutla bakabilirsin! Yine de bu oyunun amacı madem gol atmak, Alcacer de güçlü şut özelliğiyle rahatlıkla fileleri sarsan bir isim. Henüz 22 yaşında, onu erkenden takımına katan yaşar.