SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Zeljko Obradovic, farklı bir motivasyonla oynadıklarını belirttiği Beşiktaş Sompo Japan karşısında özellikle ilk üç çeyrekte çok iyi basketbol oynadıklarını söyledi. Önlerinde çok zorlu bir program olduğunu ifade eden Obradovic, bir sonraki sezonla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Zeljko Obradovic, “Zagreb'deki kötü tablodan sonra bu akşam farklı bir motivasyonla oynadık. İlk saniyeden beri bu belliydi ve oyuncularımı tebrik ediyorum. Çok iyi bir basketbol oynadık. Şu an önümüzde büyük bir problem var. Bir tane uzunumuz var. Pero da sakatlıktan daha yeni döndü ve onu korumamız gerekiyor. O yüzden 12 dakika oynadı. Önümüzdeki maçlar için dikkatli olmamız gerekiyor. Bu yüzden de birçok oyuncuyu alışık olmadıkları pozisyonda kullanmamız gerekti. Ama iyi oldukları sürece her şey yolunda olabiliyor. Her zaman genç oyunculardan bahsederim, takıma destek olurlar ve takımın bir parçasıdırlar. Ama bugün son çeyrekte gösterdikleri performans beni biraz üzdü. 17-28 olarak kaybettik son çeyreği. Çok önemli değil çünkü Beşiktaş da genç oyuncularla oynadı son çeyreği. İlk olarak kendilerine taşıdıkları bu formaya, taraftarlara ve bu kulübe saygı duymaları gerekiyor. En önemli anlamaları gereken şey, hayatları için çok büyük bir fırsat. Bir gün uyandıkları zaman kendilerine neredeyim ben diye soracaklar. Bu fırsatı kullanmazlarsa sonuç bu şekilde olacak. Benim benchten atlayıp genç oyuncuları motive etmem gerekiyorsa, takımın sonu gelmiş demektir. Defalarca bu takımın bir parçası olmanın ne anlama geldiğini onlara anlatmaya çalıştım. Çok şanslılar çünkü çok yetenekli oyuncularla oynuyorlar. Artık gerçekten anlayacaklarını düşünmüyorum çünkü sürekli tekrar, duvarla konuşmaktan farksız oluyor. İki farklı tablo vardı maçta. İlk üç çeyrek çok iyiydi. İlk beşte başlayan ve benchten gelen oyuncuları tebrik ediyorum. Son çeyrekte daha kötüydük. İlk üç çeyrekte çok iyi savunmamız ve hücumumuz vardı. Topu çok iyi çevirdik, çok iyi paslar verildi ama son çeyrekte de Zagreb'de kaybettiğimiz maçın sorunlarını gördünüz” dedi.

Kendilerini bekleyen çok zorlu bir program olduğunu belirten deneyimli çalıştırıcı, “Şu anda play-off da rakibimizin kim olacağını öğrenmek için bekliyoruz. Önümüzde maçlara en iyi şekilde hazırlanmalıyız. Önümüzde zorlu bir programımız var. Çok zorlu program da Cuma günü Anadolu Efes'le Euroleague maçı oynuyoruz. Pazartesi günü Ankara'da Türk Telekom, geliyoruz Çarşamba İstanbul Büyükşehir ve Cuma günü İspanya'da Malaga'yla oynayacağız. 7 günde 4 maçımız olacak ve uzunumuz yok. Antrenör olarak hiç bu pozisyona düşmemiştim” şeklinde konuştu.

Bir sonraki sezon hakkında değerlendirme de yapan Obradovic, “Şu andaki mevcut durumla da önümüzdeki sezon nasıl şekilleneceğimizi görme fırsatımız oluyor. Önümüzdeki sene Euroleague farklı bir sistemle oynanacak. 30 maç olacak, ayrı bir lig olacak. Şimdiden kadroyu konuşmamız gerekiyor ve şu andaki kadroyla ilerleyemeyiz. Genelde oyuncuların bireysel performanslarından bahsetmekten hoşlanmam ama Bobby Dixon'ın mükemmel bir performansı vardı ve triple double yaptı. Bu da Avrupa basketbolu adına çok güzel bir şey. Hem onu hem de bütün takımı tebrik ederim. Taraftarlara da destekledikleri için çok teşekkür ederim. Önümüzdeki maçlarda da bu desteği bekliyoruz. Özellikle de Cuma günü Anadolu Efes maçında gösterecekleri destek çok önemli” ifadelerine değindi.