SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, 360 TV’de Serhat Ulueren’in sorularını yanıtladı. Siyah Beyazlı kulübün başkanı ezerli rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray’a atıfta bulunarak yönetim olarak bugünlere nasıl geldiklerini anlattı.

İşte Fikret Orman’ın açıklamaları;

“Galatasaray Kulübü Başkanının tutumu hakkında bir şey diyemem. Dursun beyi seviyoruz. O yüzden yorum yapmak istemiyorum. Beşiktaş bu konuda tarafsız. Bizimde 2 maçımız erteledi. Federasyon günleri koydu. Burada muhattap TFF’dir. Hayırlısı olsun. Herkes bir hesap yapıyor da Allah’ında bir hesabı var. ”

‘ERTELENEN MAÇLARDAN KORKMADIM’

“Ertelenen maçlardan korkmadım. Bir hayır vardır derim. Belki bu maçları oynasaydık önemli oyuncularımız sakatlanmış olacaktı. Kim bilebilir ki? O yüzden bakış açım böyledir.”

‘FENERBAHÇE’NİN PUAN KAYBETMESİNİ İSTERİZ’

“Biz Fenerbahçe’nin puan kaybetmesini isteriz. Beşiktaş şuanda Fenerbahçe ile şampiyonluk yolunda. Galatasaray ile yarışta olsaydık onun tarafında olurduk. Genel itibari ile Beşiktaş kendi maçları ve galibiyetleri ile sevinmeli. Biz puan farkı ile öndeyiz. Maçlarımızı kazandığımız sürece kimin ne yaptığı önemli değil. Bizim tek derbi maçımız Galatasaray kaldı” dedi.

‘KONYA FUTBOL ŞEHRİ OLDU’

“Biz spor adamıyız. Ortak menfaatlerimiz var. Kulüpler Birliği Göksel başkan ile birlikte iyi çalışmaya başladı. Beraber maç seyrediyoruz. Geçen Güntekin başkan ile beraber maç seyrettik. Öküzün arkasında buzağı aranmamalı. Benim kupa ile alakalı temennim yok, lig ile alakalı var. Konyaspor’un kupayı almasını isterim. Stadyumları güzel. Konya futbol şehri oldu. Benimki sadece bir temenni.”

‘GALATASARAY’IN UEFA CEZASINI ÇEKEBİLMESİ İÇİN…’

“Galatasaray UEFA cezasını çekebilmesi için UEFA hakkını kazanmalı. Kazanmadığı takdir de çekmeyecektir.”

‘SEMPATİK BİR CAMİAYIZ’

“Beşiktaş olarak kulüplere sempatik bir camiayızdır. Beşiktaş yönetiminin böyle olduğunu düşünüyorum. Ben 4 seneyi doldurdum. Bu 4 sene içerisinde hiç bir stat da en ufak bir terbiyesizlik ile karşı karşıya kalmadık. Herkesten büyük ilgi gördük. Küfür yemedik. Kol kola dediğiniz şeyi biz yapıyoruz. Esas önemli olan oyuncuların vermesi. Oyuncular sonucu belirlediği sürece sıkıntı yok”

‘ARAMIZDA SEVGİ VARDIR’

“Güntekin Gencer benim yakın dostumdur. Benden yanak aldığını hatırlamıyorum. Önemli olan olaya bakış açısıdır. Negatif bakarsan kötü şeyler görürsün. Beşiktaşlıların içerisinde böyle bir şey var. Unutmamak lazım ki Beşiktaş bizim geldiğimiz dönemden sonra bir çok şey ile mücadele ediyoruz. Biz menfaat çeteleri ile uğraştık. Bunun internet, tribün ve kişisel ayakları var. Benim Beşiktaş taraftarı ile aram inanılmaz iyidir. Aramızda sevgi vardır”

‘KİMSEYE BEDAVA KOMBİNE VERMEDİM’

“Çarşı ile soğukluğum yoktur. Beşiktaş’ta kimseye bedava kombine vermedim. Zaten Vodafone Arena’da bunların yapılması imkansız. Kimin nerede olacağını bilmiyorum. Kim nerde parasını ödeyip aldıysa orada olacaktır. Çarşı grubunun nerede olacağını bilmiyorum”

‘BEŞİKTAŞ HALKIN TAKIMIDIR VE ÖYLE KALACAK’

“Bir yerden lafı cımbızla çekip, insanlara karşı örgütlemek doğru şey değildir. Dolmabahçe Saray’ının yanında saray yapıyoruz. Beşiktaş Kulübü’nün kuruluşuna bakın. Cumhurbaşkanımızın şuanda kullandığı köşk, Abdülhamit’in çalışma yeri.Kökleri böyle gelen bir kurumken bizde bir saray yapıyoruz. Beşiktaş’ın Halk kulübü olmadığının manasına gelmez. Halk bizleriz. Benim kendi gençliğime baktığımız zaman ben tribünden gelme birisiyim. Hayatım oradan geçti. Beşiktaş halkın takımıdır ve öyle kalacak. Mütevazilik, halkın içerisinde olmak bizim içimizde olan şeyler”

‘BU SENE O SENE DİYELİM’

“Kulüpçülük çok şey öğretmedi. Çünkü ben içinden geliyorum. Babam eski yönetici olduğu için Beşiktaş’ın her noktasında bulundum. Beşiktaş’ın zorluklarını görmüşümdür. Beşiktaş içerisinde eğitilerek geldim. Yöneticilik, tesislerini yaptım. Hazırlıklıydım. Herhangi bir pişmanlığım yok. Filmi geriye saysak yine başkan adayı olurdum. Beşiktaşlı taraftarların duasını almak ve Beşiktaş’a iyi hizmet etmek bizi buralara getiriyor. Artık bir sayfayı çevireceğiz. Bu sene o sene diyelim”

‘BU STAT 50-60 SENE YAPILMAYACAK’

“Bana haz verecek tek şey şudur. Ben Beşiktaş’a iyi hizmet edebilmek için başkan oldum. Benim açımdan en önemli şey, Vodafone Arena’ya Avrupa Kupası gelmesidir. 3-4 sene domine edilmiş şampiyonluk yaşamak istiyorum. Bu stat 50-60 sene yapılmayacak. Biz bu statları şampiyon olmak için yapıyoruz. ”

‘BEŞİKTAŞ ÇOK ŞAMPİYONLUKLAR KAYBETTİ’

“Beşiktaş çok şampiyonluklar kaybetti. O dönemlerde ispat edilemeyen teşfik primleri oldu. Bir sürü hediyeler verildiği konuşuluyor. Bunlar ispat edilmedi. Ahlaki olarak teşfik suçtur. İlla ki hapise girmeye gerek yok. Etik değil. Beşiktaş o dönemlerde Efsane Başkanımız tarafından Bize şerefli ikincilikler daha makbul demişlerdir. Fulya’daki tesislerimizde sözler yer alır. ”

‘BİZİM GIPTAMIZ, TAPTIĞIMIZ ARMAMIZDIR’

“Beşiktaşlıların farklı bir bakış açısı vardır. Beşiktaş şampiyon olmadığı sürede taraftar kitlesini en çok arttıran kulüptür. Şampiyon olamadığımız dönemde de 40.000 kişiye oynanıyordu. Belki bundan 10-15 sene sonra bizim şampiyonluğumuz daha fazla olacak. Bizim çocukluk dönemimizde Chelsea, M.City takımlarının adı yoktu. Şimdi onlar konuşuluyor. Bizim gıptamız taptığımız armamızdır. Biz farklı olduğumuzu düşünürüz. Beşiktaşlılık sıradan değil farklılıktır. Her şeyin ilkini biz yaparız. Beşiktaş ile Fenerbahçe, Beşiktaş ile Trabzonspor aramızda sempati var. Bursaspor ile aramız çok iyidir. Bursa’da yolda yürüyemiyoruz. Resimler çektiriyoruz. Başkanım bu akşam sizi yeneceğiz diyorlar. Sohbetler ediyoruz”

‘BAŞKA BİR CAMİA İLE ALAKALI AÇIKLAMA YAPMAYIZ’

“Biz hiç bir şekilde başka bir camia ile alakalı açıklama yapmayız. Geçen gün dedim ki; mali durumumuzu anlatırken buraya gelene kadar Beşiktaş’ı yönettiğimiz dönemler içerisindeki ahlaki yönetmemizi anlatmaya çalıştım. Stadımızı yaparken alacaklardan dolayı inşaatın durduğunu kimse göremedi. Galatasaray camiası bu konuda biraz üstüne alınmış. Alakası yoktu. Kayyuma mı gidilecek denilen Beşiktaş’ta bu stadı kendi paramız ile yapabilmek bizim açımızdan gurur verici bir şeydir.”

‘CUMHURBAŞKANIMIZIN TOPLANTISINA…’

“Cumhurbaşkanımızın toplantısına asla 2.başkanımı göndermezdim. Aziz Yıldırım belki seyahatte olabilir. Kimseyi haksız yere koymak istemem. Ben İstanbul’daydım. Eğer ki o kısa süreç içerisinde ben yurt dışında olsaydım o zaman ikinci başkanımız katılırdı. Program 1-2 günde ortaya çıktı”

‘AMERİKA’YI BİR DAHA KEŞFETMENİN ANLAMI YOK’

“Biz göreve geldikten 1 sene sonra Tüzük Tadil yaptık ve Başkanlık görevi 9 yıl ile sınırlıdır. Bunu şunun için yaptık. Gelen gitmesini bilecek. Gelen gitmesini bilirse, birilerini yetiştirir. Daha iyi şeyler olabilmesi için alttan bir nesil yetiştirir. Sonradan bu koltuklardan ayrılmamak için kuruma zarar veriliyor. Amerika’yı bir daha keşfetmenin anlamı yok. ”

‘ARTIK BASKETBOL VE AMATÖR ŞUBELERE YÖNELECEĞİZ’

“Beşiktaş’ı aldığımızda kulüp kötü durumdaydı ama geldiğimizde en iyi giden şey basketbol takımıydı, kupalar almıştık. Bizim önceliğimiz futbolu düzeltmek oldu. Bunları tamamladık. Artık basketbol ve amatör şubelere yöneleceğiz.. Biz yönetime geldiğimizde Ergin Ataman kafasına ayrılmayı koymuştu. Olanda hayır vardır.”

Yayınlanma Tarihi:23:44,