SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk futbolunun en büyük yatırımları arasında yer alan stat projelerinin son durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Futbolseverler takımlarının karşılaşmalarını çok kısa bir süre sonra yeni statlarında izleyecek” dedi.

Futbolun çehresini değiştirecek stat projelerinde sona yaklaşıldığını belirten Bakan Çağatay Kılıç, “Yapılan hummalı ve yoğun çalışmalarımızın meyvelerini bu yıl itibariyle almaya başlayacağız. Türkiye'nin dört bir yanına inşa ettiğimiz modern statlarımız, ülke futbolumuzun geleceğindeki başarı dolu yılları için mihenk taşı olacak” diye konuştu.

İnşaatı devam eden statlardan 7'sinde yapım çalışmalarının yüzde 70'i geçtiğini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “2016 yılı sonuna birçok stat inşaatımız tamamlanacak. 2023, 2053, 2071 hedefleriyle geleceğe yürüyüşüne büyük bir hızla devam eden Türkiyemize yakışır şekilde inşa edilen statlarımız, futbolumuzun çehresini değiştirecek ve geleceğin yıldız isimleri bu güzel tesislerimizde yetişecek” şeklinde konuştu.

”YAŞAYAN STATLAR OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Statları sadece 2 haftada bir maç oynanan alan olarak değerlendirilmeyeceğine dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu modern tesislerimiz aynı zamanda ‘yaşayan statlar' diye tabir ettiğimiz statlar olacak. Uluslararası anlamda böyle örnekler var. Farklı ülkelerin stadyumlarında farklı sosyal aktiviteler ve spor aktiviteler yapılıyor. Statlarımızda sadece futbolla alakalı olan bir müsabaka veya organizasyonlar yapılmayacak. Başka organizasyonlar da yapılacak. Yeni yapılan statlarımızı çok farklı şekillerde ciddi anlamda bir sosyalleşme anlamında bize cevap verebilecek ve farklı yerlere taşıyabilecek statlar olarak görüyoruz. Yeni statlarımız, şehirler için de aynı zamanda büyük bir çekim alanı olacak.”

YAPIMI SON AŞAMAYA GELİNEN STADYUMLAR

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yoğun çalışmaları neticesinde yapımı son aşamasına gelen stadyumlardan bazıları şöyle:

Adana Stadyumu: Yapımı yüzde 45 seviyesinde olan stadın betonarme imalatları yüzde 90 seviyesinde tamamlandı. Çatının çelik imalatında ise çalışmalar yüzde 5 seviyesinde devam ediyor. Stadın yeni sezona yetiştirilmesi için gerekli çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.

Batman Stadyumu: Yapımı yüzde 50 seviyesinde olan stadın betonarme imalatlarında son aşamaya gelindi. Batman stadının yeni sezona yetiştirilmesi için gerekli çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.

Diyarbakır Stadyumu: Yapımı yüzde 45 seviyesinde olan stadın betonarme imalatları ise yüzde 75 seviyesinde devam ediyor. Çatı montajında da önemli aşamaların kaydedildiği stadın yeni sezona yetiştirilmesi için gerekli çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.

Eskişehir Stadyumu: Yapımı yüzde 90 seviyesinde olan stat tamamlanma aşamasına geldi. Betonarme imalatları ve çelik çatısı bitirildi. Yüzde 70 seviyesinde olan dış cephe kaplamalarının tamamlanmasının ardından çim serme işlemine geçilecek. Aynı anda koltuk montajına da başlanacak. Stadın 2016 yılı içerisinde yapımı tamamlanacak.

Gaziantep Stadyumu: Yapımı yüzde 90 seviyesinde olan stadın Betonarme imalatları, dış cephe montajı ve çatı imalatları bitirildi. Koltuk montajı ve çim serme işlemine en kısa sürede başlanarak stadın 2016 yılı içerisinde yapımı tamamlanacak.

Kocaeli Stadyumu: Yapımı yüzde 75 seviyesinde olan stadın Betonarme imalatları yüzde 95 seviyesinde devam ediyor. Çelik çatı sisteminin yüzde 30 seviyesinde olduğu stadın 2016 yılı içerisinde yapımı tamamlanacak.

Sakarya Stadyumu: Yapımı yüzde 70 seviyesinde olan stadın Betonarme imalatları tamamlandı. Çelik çatı montajının bitirilme aşamasına geldiği statta çatı üstünün kapatılmasıyla birlikte koltuk montajı başlayacak. Stadın 2016 yılı içerisinde yapımı tamamlanacak.

Samsun Stadyumu: Yapımı yüzde 75 seviyesinde olan stadın Betonarme imalatları satış ünitelerinin olduğu bölümler, localar ve ince imalatların tamamı bitirildi. Çelik çatı sistemi de tamamlanan stadın yüzde 30 seviyesinde olan çatının kapanması ve dış cephe çalışmasının tamamlanmasından sonra çim serme işlemi ve koltuk montajı başlanacak. Stadın 2016 yılı içerisinde yapımı tamamlanacak.

Sivas Stadyumu: Betonarme ve çelik imalatları, dış cephe kaplaması, çatı imalatları, çim serme işlemleri ve ince imalatları koltuk montajının tamamı bitirildi. Çevre düzenlemesi yüzde 50 seviyesinde devam eden stat 2016 yılı içerisinde tamamlanacak.

Trabzon Stadyumu: Yoğun ve titiz çalışmayla yapımına edilen stadın yapımına yüzde 70 seviyesinde devam ediliyor. Betonarme ve çatı imalatları, localar ve ince imalatlarının tamamlandığı statta, dış cephe membran sistemi çalışmaları başladı. Stadın 2016 yılı içerisinde yapımı tamamlanacak.

Malatya Stadyumu: İnşaatı yüzde 60 seviyesindeyken müteahhit firmadan kaynaklı olarak yapımı fesh edilen stadın ikmal ihalesi, 2015 yılının Aralık ayında yapıldı. Bu yılın ilk aylarında yeni yer teslimi yapılarak hızlı bir şekilde yapımına devam edilen tesis yüzde 70 seviyesine getirildi. Betonarme imalatlarının tamamlandığı statta, çelik çatı ve dış cephe çalışmalarında yüzde 50 seviyesine gelindi. Kısa süre içerisinde eksik imalatlarının tamamlanacağı stadın yeni sezona yetiştirilmesi için gerekli çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.