SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Muharrem Usta: “Ceza dünyanın sonu değil”

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, UEFA'dan 4 yıllık bir gözetim istediklerini belirterek, "Ben gözetimle atlatabilme ihtimalini yüzde 50.1 gibi görüyorum. Ama ceza da gelebilir mi, gelebilir. Ceza da gelse, dünyanın sonu değil" dedi.

Güncellenme: 10:11, 26/03/2016
Muharrem Usta: “Ceza dünyanın sonu değil”

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde, Gebze Fırtına Trabzonspor Taraftarlar Derneği’nin bir otelde düzenlediği geceye Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta katıldı. Muharrem Usta burada yaptığı konuşmada, UEFA’da yaptıkları görüşmeye değindi. Usta konuşmasında şunları söyledi:

“Dün, UEFA’da 2 saatlik bir görüşmemiz oldu. Çok iyi bir hazırlıkla oraya gittik. 6 kişilik bir ekiple Trabzonspor’u içinde bulunduğu durumun bilinciyle geleceğini, nasıl planlayacağının bilinciyle iyi bir çalışmayla gittik. UEFA’da toplantıya girmeden önce arkadaşlara oradaki şampiyon olmuş bu güne kadar kulüplerin kazanmış olduğu kupaların önünde bir fotoğraf çekildik. UEFA yetkilileri ile Trabzonspor’un bugüne kadarki durumunu ve yarınını konuştuk. Bugüne kadarki içinde bulunduğu durumla ilgili teşhis şudur; İstikrarın olmaması, devamlı teknik direktör değişikliği ve her teknik direktör değişikliği ile birlikte gelen futbolcu değişiklikleri. Sonuçta büyük bir ekonomi çöküntü. Şimdi biz bundan çıkmak için UEFA’nın masasına oturduk. UEFA’daki genel sekreter ayrıldığımızda yanımıza geldi, ‘Burada bugüne kadar çok sunum gördük. Çok bu masada karşılıklı konuşmalar gördük, ama tebrik ediyorum ki, en iyilerden birisi oldu’. Gerçekten Trabzonspor’u orada çok iyi temsil edildiğini hepinizin bilmesini isterim. Bizim çok şeye ihtiyacımız var ama en çok da temsile ihtiyacımız var.”

“UEFA’NIN KILICI BOYNUMUZDA”

UEFA’ya 4 yıllık iş planlarını sunduklarını belirten Usta, “UEFA’da toplantıya girdiğimizde ve çıktığımız da şuna şahit olduk. Evet ekonomik olası mali fair-play ile ilgili bir toplantı. Yani gelir ve giderlerimizin dengesi ile ilgili Trabzonspor’un içinde bulunduğu durum. Bugüne kadarki tablomuz son 2,5-3 yılda özellikle ağırlaşan tabloya bakıldığında umutsuz bir tablo. Biz oraya 4 yıllık bir iş planı sunduk. Dedik ki; 4 yıl içerisinde yeni stadımızla birlikte gelirlerimiz şuralara, başarılarımız buralara, giderlerimiz şuralara ve en önemlisi, evet 4 yıllık plan sunduk. Ama onların şunu önemsediğini ben biliyorum. Siz de 3 ay oldu geleli ne yaptınız. 3 ay içerisinde ekonomik anlamda yaptıklarımızı bir dosya halinde tek tek ıslak imzalı olmak üzere, 3 ayda 50 milyon Trabzonspor’un tasarruf ettiğini tek tek belgeleriyle UEFA’nın önüne koyduk. Sadece 3 aydan bahsediyoruz. Biz 4 yıllık bir iş planı yaptık. UEFA’nın elindeki kılıç boynumuzda. Biz kendi onurumuz için, Trabzonspor’umuz için, kendi geleceğimiz için bu iş planını yaptık. Ama elbette UEFA’nın gözetimine de girdiğimiz için masaya 6 ayda bir oturacağız. Ama biz hesap vermek için yönetim olarak bu planlamayı yapmadığımızı çok ince ince anlattık” diye konuştu.

GÖZETİMLE ATLATABİLME İHTİMALİ YÜZDE 50.1

Usta, UEFA’dan ceza almamayı umduğunu söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ümit ederim ki, oradan bir ceza almayız ve gözetim süreci ile ben 4 yıllık bir gözetim istedim. Ne gelecek, muhtemelen bir hafta 10 gün içerisinde göreceğiz. Ben gözetimle atlatabilme ihtimalini yüzde 50.1 gibi görüyorum. Yani birazcık sanki o tarafa döndü gibi. Ama ceza da gelebilir mi, Gelebilir. Ceza da gelse, dünyanın sonu değil. Biz şuna alışkınız. Başarı elde etmek isteyenler hangi sorunla karşılaşırsa karşılaşsın altından kalkacak cesaret, birikim, deneyimine sahipse bazen o olumsuz gibi gördükleri kararlardan bile iyi sonuçlar çıkarırlar. Onun için karar ne gelirse gelsin, gözetim de gelse bizim için kurtuluş değildir. Ceza da gelse kurtuluş değildir. Kurtuluş reçetesi Trabzonspor yönetimi olarak bizim elimizdedir ve size sırtımızı dayadığımız milyonlardadır. Endişeniz olmasın, her ne gelirse gelsin, altından çok ama çok iyi kalkmasını bileceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Seçildiğimiz günden bu güne Enbiya’nın parası dışında kulübe bir lira para girmedi. Biz arkadaşlarımızla bu geçiş dönemini desteklemeye çalıştık ve bilmiyorum ama on milyonlarca katkı ile döndürmeye çalışıyoruz. Kulüp çok zor durumda, Galatasaray maçında tam şöyle başımızı kaldıracağız işte, o faciayı yaşadık. Yeniden kırmızı kartlar, cezalı oyuncular ve motivasyon yeniden indi. UEFA’ya 90 milyon olan gelirimizi gelecek sene 180 milyon verdik. Ben seçime girerken 140 milyon demiştim. Bana diyorlar ki sen 90 milyonu 140 milyona çıkaracaksın. Evet verdim, UEFA’ya 180 milyon. Bu günde imza atıyorum yapacağız bunu”

Gebze Fırtına Trabzonspor Taraftarlar Derneği Başkanı Gökhan Altıntaş, Muharrem Usta’ya konuşmasının ardından bir plaket verdi.

Yayınlanma Tarihi:10:09,