SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Saray’ın Kralı Edin Dzeko

Fatih Terim ve Mancini dönemlerinde gündeme gelen Edin Dzeko'da bu kez sona gelindi. Bosnalı oyuncu yazın satın alma opsiyonuyla birlikte kiralanacak.

Güncellenme: 08:01, 25/03/2016
Saray’ın Kralı Edin Dzeko

Galatasaray’ın dünya çapında bir golcüye ihtiyacı olduğunu bilmeyen yoktur. Sarı-kırmızılı yönetim de bu doğrultuda çalışmalarına şimdiden başladı. Taraftarın tepkisini azaltmak ve takımı başarıya taşıyacak yıldız transferi yapmak isteyen yönetim rotayı, Roma'nın 30 yaşındaki golcüsü Edin Dzeko’ya çevirdi. Bu, Bosna Hersekli futbolcunun ilk gündeme gelişi de değil.

Dönemin başkanı Ünal Aysal'dan Fatih Terim de Roberto Mancini de Dzeko transferini istemiş ancak o zaman bonservisi uçuk rakamlarda olan yıldız oyuncunun gelişi başka bahara kalmıştı. Kasım ayında Manchester City'den 11 milyon Euro'ya alınan ancak Spaletti'nin memnun kalmadığı Dzeko'yu gözden çıkaran Roma da oyuncusu için teklifleri bekliyor.

UEFA YÜZÜNDEN KİRALANACAK

Finansal yükümlülüklerini yerine getiremediği için Avrupa'dan bir yıl men cezası alan ve UEFA'nın sıkı takibinde olan Galatasaray, bu nedenle Bosna Hersekli futbolcuyu ilk aşamada kiralama yoluna gidecek. Oyuncu satışları, Şampiyonlar Ligi ve stattan gelen nakit akışı sayesinde maddi sorun çekmeyen Galatasaray, önümüzdeki yıl da fazla bir gider yansıtmak istemediği için satın alma opsiyonlu kiralama yoluna gidecek.

İLK GOLÜ TÜRKİYE’YE ATMIŞTI

Uzun boyu, ayak hakimiyeti ve tekniği ile Türk futboluna çok uygun bir yapısı olan Edin Dzeko, Bosna Hersek Milli Takımı'ndaki ilk golünü de Türkiye'ye karşı kaydetmişti. 2007 yılında Avrupa Şampiyonası Elemeleri C Grubu'nda Bosna Hersek'in 3-2 kazandığı karşılaşmada millilerimize karşı kariyerindeki ilk milli takım golünü kaydeden Dzeko, bir yıl sonra yine Ay-Yıldızlı ekibimize karşı fileleri bulmuştu.