SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

13 Kasım 2016 Pazar günü koşulması planlanan ve bu yıl sonunda 38. kez düzenlenecek İstanbul Maratonu, dünyanın önde gelen atletizm sporcularını bir araya getiriyor. Aynı zamanda halk koşusuyla birlikte binlerce kişinin ter döktüğü yarışma Boğaziçi köprü geçişi ile seyirlik görüntüler yaşanmasına neden oluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde Plan ve Bütçe Komisyonu ile Gençlik ve Spor Komisyonu'nun müşterek hazırladığıve ödül miktarları-dağıtımına ilişkin rapor görüşüldü. Uluslararası Atletizm Federasyonunun (IAAF) yıllık takviminde yer alan 2016 Yılı Muhtelif Gençlik ve Spor Organizasyonu içerisinde bulunan 38. İstanbul Maratonu ve İstanbul Yarı Maratonuna ait hazırlıkların ilgili müdürlük tarafından yapıldığı belirtildi.

Komisyon raporunda İstanbul Maratonu ve İstanbul Yarı Maratonu'nda dağıtılacak ödüllere ilişkin de bir düzenleme yapılması istendi. Dereceye giren sporculara dağıtılmak üzere bu yıl 1 milyon bin ABD Doları tutarındaki ödüllerin değişik kategorilerde verileceği belirtilerek Merkez Bankası kurları üzerinden yapılacak tespit ile ödül miktarının muhasebesinin yapılarak ödenmesi talep edildi. Belediye Meclisi'ndeki oylama sonucu rapor kabul edildi.