SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Terörü lanetliyoruz, sonunda futbolumuza da bulaştı. Taksim'deki katliamdan sonra, Galatasaray-Fenerbahçe gibi çok önemli bir maçın, bir gün evvelinden tehiri gerekmez miydi? Önce valilikten seyircisiz, sonra G.Saray'dan haklı itiraz, sonra da talimatla maç tehir. Bir de şu var: Profesyonel ve amatör liglerimizde, kavgalar, dövüşler, aralarında kanlı bıçaklı olan taraftar ve yöneticilerimiz, bir de “Teröre karşıyız” demiyorlar mı! Futbolda şiddet almış yürümüş, sen ne konuşuyorsun. Ayrıca tüm bunlara susan, sesi çıkmayan, sorunları çözemeyene “Yahu sen ne biçim federasyon başkanısın” demezler mi?

Dediler zaten. Sayın Cumhurbaşkanımız “Gelin bakalım” dedi, kime dedi? Kulüpler Birliği'ne. Neyi konuşacaklar? Futbolumuzu. Peki Türk futbolunun patronu, büyük otoritesi nerede? Yok. Neden yok? İnanılacak gibi değil. Zaten son günlerde “Cumhurbaşkanı Yıldırım Demirören'i sildi, randevu dahi vermiyor” diye konuşuluyor. Demek ki doğruymuş. Kulüpler Birliği toplanıyor, hayati kararlar alacaklar, TFF Başkanı yok. Futbol tabiriyle taca çıktı. Siyasi güçle gelen, siyasi güçle de gider. Ben olsam anında istifa ederdim.

SİZİ KİM DENETLEYECEK?

Gelelim Kulüpler Birliği'nin A.Ş'sine. Kardeşim siz değil misiniz, yıllardır kulüplerinizi iflas durumuna getirenler? Türk futbolunu dibe vurduranlar, altyapılarınızı bitirip, ülkeyi yabancı mezarlığı yapıp, milyon dolarlarımızı sokağa atanlar, sizler değil miydiniz? Şimdi “Şirket kuracağız, mali denetimleri sıkılaştırıp, yayın ihalesini de fikstürü de biz yapacağız, ama önce şu şirket sahiplerine bir devlet bankasından birkaç milyon dolar kredi verin de borçlarımızı kapatalım, sonra yavaş yavaş öderiz” diyorsunuz. Peki sizi kim denetleyecek? Futbol A.Ş'nin seçeceği bir denetleme kurulu herhalde. Aynen kulüplerin ve federasyonun denetlememe kurulları gibi. Şıracının şahidi bozacı misali. Ne komik değil mi?

MHK'Yİ KİM SEÇECEK?

Bence önemli bir husus daha var. Yıldırım Demirören'in son Merkez Hakem Kurulu seçimi için yaptığı konuşmalardan huylandım. Neden mi? “Buyurun MHK'yı siz seçin” dedi. Kime dedi? TFF Genel Kurulu'na. Genel Kurul kim?Ağırlıklı Kulüpler Birliği. Onlar da yarın, “TFF yönetimini seçtiğimiz gibi, MHK başkanını da Futbol Federasyonu yönetimi içinden biz seçeceğiz” derlerse hiç şaşırmayacağım. Bu işe çok heves edecekleri de malum. Ama hakem camiamız bunu maalesef hak ediyor. Sözde dernekleri var ama hiç ses yok. O zaman kabulleneceksin. Hakem kökenli MHK başkanlığı da tarihe karışacak. Hep beraber göreceğiz. Terörsüz, sağlıklı günler.