SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyonluk şifreleri

24 Mart 2016

Lider Beşiktaş'ta her şey yolunda gidiyor. Liderlik heyecanı, Arena'nın açılacak olmasının verdiği tatlı heyecan, şampiyonluğa inanmış taraftarın heyecanı… Hepsinin sonunda heyecan var. Beşiktaş'ın en büyük rakibi, kalan 8 haftada saha sonuçları kadar takım içindeki motivasyon olacak. Kadroda şampiyonluk yaşamış, şampiyonluk yarışının son haftalarındaki heyecanı kaldırmış fazla oyuncu olmayışı, teknik heyetin karşısına çıkacak en önemli sorun. Eğer bu sorunun ortadan kaldıracak bir ortam oluşursa Beşiktaş, rakibi Fenerbahçe'nin bir puan daha önüne geçer. Ancak son haftalarda ortaya konan futbol, ne yapacağını bilen bir takımdan çok motivasyonun yüksek olması nedeniyle sıkıntıya giren bir takımı gözler önünü serdi.

Teknik Direktör Şenol Güneş'in takım içindeki futbolcu tercihlerine baktığımızda adaletin sembolü gibi saha kenarında durduğunu görüyoruz. Kim iyi ise o oynuyor ve takım içinde birçok sıkıntı yaşanıyor olmasına rağmen bu sıkıntıların içinden çoğu kez 3 puanı çıkarttığı görüyoruz Güneş'in. Mesela Gökhan Töre olayı, Quaresma'nın disiplinsiz davranışlarını halının altına süpürmek yerine gün yüzüne çıkartmadan halletmesi Güneş'i ve Beşiktaş'ı yarışın içinde tuttu. Tabii bu konuda Başkan Fikret Orman ve yönetici ekibinin harcadığı yoğun çabayı da unutmamak lazım.

ZOR BİR FİKSTÜR

Fikstürün kalan kısmına baktığımızda Beşiktaş'ın Arena'da sırasıyla Bursaspor, Kayserispor ve Osmanlıspor'u ağırlayacağını görüyoruz. İçeride oynayacağı maçlardan çok deplasmanda oynayacağını özellikle Sivasspor ve Akhisar maçlarına dikkat edilmeli. Sivasspor'un lige tutunma mücadelesinin hâlâ devam ediyor olması Kara Kartal için sıkıntı. Beşiktaş'ın saha içine baktığımızda ise birkaç değişiklik zaruri gibi görünüyor. B planı gibi. Beşiktaş'ın sezon başından bu yana hep A planı ile gittiği ortada. Tıpkı B planının olmayışı gibi. Kadrodaki yıldızlardan birisinin ön palana çıkmasını B planı olarak saymazsak tabii. Sistematik olarak söylemiyorum. Oyun içindeki taktiksel belirsizlikler olarak söylüyorum. Atiba-Oğuzhan pas trafiği kesildiğinde Beşiktaş'ın kolu kanadı kırılıyor. Bu sırada ortaya duran topla Sosa veya ekstra performansı ile Quaresma çıkarsa amenna. Aksi halde Beşiktaş çok bocalıyor. Şenol hocanın buna bir çözüm bulması gerekiyor.

ARTIK KÖTÜ OYNAMA!

Sonuç olarak hedef şampiyonluk ise tabii ki kötü oynadığınız maçları da kazanacaksınız. Ama esas sorun şampiyon olmak istiyorsan kötü oynayacağın haftaları çoktan geçtin. Artık rakibini ezerek 3 puanı almak zorundan olduğu dönemeçlere girdin.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek