SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Voleybolda CEV DenizBank Erkekler Voleybol Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcimiz Halkbank, deplasmanda 3-2 yenildiği İtalyan ekibi Cucine Lube Civitanova’ya Altın Set sonucu boyun eğdi ve Dörtlü Final’de mücadele etme şansını yitirdi.

İlk maçta 3-2 yenildiği İtalyan ekibini rövanş maçında aynı skorla yenen Halkbank, maçı Altın Set’e taşımayı başardı.

Ancak büyük bir çekişmeye sahne olan Altın Set’te rakibine 15-17 kaybeden temsilcimiz, 16-17 Nisan’da Polonya’nın Krakow kentinde oynanacak olan Dörtlü Final etabında mücadele etme hakkını kaybetti.

‘Haftanın maçı’ seçilen karşılaşmanın ilk seti karşılıklı hatalarla başladı. İki taraf da çok servis kaçırdı. Bu şartlar altında geçen ilk teknik molaya konuk ekip 8-6 önde girdi. Moladan sonra etkili atak yapamayan ve defansta hatalar yapan başkent ekibi farkı kapatamadı, ikinci teknik molada Lube’nin 16-12 üstünlüğü vardı. Servisini düzelten Halkbank, 21-21’de eşitliği yakaladı. Bu skordan sonra set iki tarafa da gitti geldi. Son bölümde hata yapmayan İtalyanlar 27-29’luk skorla 1-0 öne geçti.

İkinci set dengeli başladı. File üstünde, rakibini hataya zorlayan başkentliler, ikinci teknik 16-14 önde girdi. Moladan sonra blok sorunu yaşayan Halkbank, etkili servis atan rakibi karşısında servis karşılamada da problem yaşadı ve üstünlüğü kaptırdı. Set yine 21-21’de eşitlendi. Halkbank, 24-22’de servis kaçırıp blokta takılınca 24-24’te yine eşitlendi. Dick Kooy seti getiren sayıları buldu ve 26-24’ü bulan Halkbank durumu eşitledi: 1-1

Üçüncü sette Halkbank’ın blok, Lube’nin servis hataları skorda belirleyici oldu. İlk iki setin yıldızı Kubiak, Le Roux ve Kooy’a Sokolov de hücumda katkı yaptı. Diğer setlere oranla daha az hata yapan Halkbank, 25-22’lik set skoruyla 2-1 öne geçti.

Dördüncü sete iyi başlayan, etkili servis atan konuk ekip Cucine Lube Civitanova oldu. Top karşılayamayan Halkbank karşısında ilk teknik molayı 8-4’le önde geçti. Manşet alamayan, hücumda aldığı sayıları serviste kaybeden (9 servis) Halkbank ikinci teknik molaya da 11-16 geride girdi. Setin karakteristiği kalan bölümde de değişmedi ve 20-25’i bulan Lube skoru eşitledi: 2-2.

Tie-break setinin saha değişimine 8-6 Halkbank öndeyken girildi. Bu bölümde iki taraf da netilikli voleybol oynadı. Sokolov ve Travica’dan gelen iki hata skoru eşitledi. Hücumda hata yapmayan ev sahibi, etkili manşet getirdi ve serviste az hata yaptı. 15-13’lük skorla seti aldı. Maçı da altın sete taşıdı.

Altın sette gerçek bir mücadele vardı. Le Roux, Kubiak ve Kooy’la ayakta kalan ev sahibi rakibinin ataklarına refleks gösterdi, 3 sayılık seri ile 11-10 öne geçti. Maçın bu bölümünde file üstünde büyük çekişme yaşandı. Set 14-14’te eşitlendi. Altın seti 17-15 kazanan konuk ekip dörtlü finale yükseldi.

Salon: TVF Başkent

Hakemler: Juraj MOKRY (Slovakya), Andrii KOVALCHUK (Ukrayna)

Halkbank ANKARA: Michal Kubiak, Kevin Le Roux, Tsvetan Sokolov, Dick Kooy, Emre Batur, Dragan Travica, Hasan Yeşilbudak (L), Caner Dengin, Burutay Subaşı, Kemal Kayhan, Faik Samed Güneş

Cucine Lube CIVITANOVA: Marco Podrascanin, Ivan Miljkovic, Klemen Cebulj, Dragan Stankovic, Micah Christiansen, Osmany Juantorena, Jénia Grebennikov (L), William R. Priddy, Alessandro Fei, Jiri Kovar

Setler: 27-29, 26-24, 25-22, 20-25, 15-13

Altın set: 17-15 (19)

Normal süre: 2 saat 14 dakika (31, 30, 29, 25, 19)