SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa futboluna bomba düştü!

Dünyada yaşanan terör, insan kalabalığının yoğun olduğu statları da hedefliyor. Son olarak Avrupa bürokrasisinin kalbi Brüksel’deki intihar saldırıları Euro 2016’yı da tehlikeye soktu.

Güncellenme: 07:38, 23/03/2016
Avrupa futboluna bomba düştü!

Avrupa’da yaşanan terör, futbolu da ciddi şekilde tehdit ediyor. Çok sayıda insanı öldürmeyi hedef alan terör örgütleri son dönemde seyircilerin oluşturduğu yoğun kalabalık nedeniyle gözünü statlara dikti. Kasım ayında Fransa- Almanya arasındaki hazırlık maçı esnasında teröristler, Paris'i kana bularken, karşılaşmanın oynandığı stada girme teşebbüsleri ise başarısız oldu. Bu durum Avrupa'da futbol sahalarında büyük tedirginliğe yol açtı. Ülkemiz de Galatasaray – Fenerbahçe derbisinin ertelenmesiyle terör tehlikesinden nasibini aldı.

Son olarak dün Brüksel'de üç yerde yaşanan patlama, Fransa'da haziran ayında düzenlenecek 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı da tehlikeye soktu. FIFA ve UEFA, kasım ayından bu yana olası şampiyonada bir terör saldırısı ihtimalini gözönünde tutuyor. Şampiyonanın ertelenmesi hatta Avrupa dışında bir ülkede oynanması da futbol zirvesinde uzun zamandır tartışılıyor. UEFA, Avrupa futbolunun en büyük organizasyonunu seyircisiz oynatmayı da düşünüyor.

TERÖR FUTBOLU NASIL VURDU?

13 KASIM 2015

Fransa – Almanya maçının oynandığı Paris'te eşzamanlı intihar saldırılarında 100'ün üzerinde kişi öldü. Stada girmeye çalışan canlı bomba son anda önlendi.

16 KASIM 2015

Fransa'daki saldırının ardından Almanya – Hollanda arasında oynanması gereken hazırlık mücadelesi terör saldırısı ihtimali nedeniyle iptal edildii.

20 MART 2016

Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki derbinin terör saldırısı şüphesiyle önce seyircisiz oynanmasına karar verildi. Karşılaşma ileri bir tarihe ertelendi.