SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Arda Turan yeni formayı giymek için sabırsızlanıyor

Türkiye A Milli Takımı 24 Mart Perşembe günü Antalya’da oynanacak Türkiye-İsveç maçına Nike tarafından tasarlanan yeni formalarıyla çıkacak. Yeni formaları gördüğü zaman çok heyecanlandığını belirten Milli Takım kaptanı Arda Turan, “Yeni formaları üstüme giymek için sabırsızlanıyorum. Bu renklerle ve bu formalarla büyük başarılara imza atacağız” dedi.

Güncellenme: 18:27, 23/03/2016
Arda Turan yeni formayı giymek için sabırsızlanıyor

Nike Milli Futbol Takımları için hazırladığı yeni iç saha ve deplasman formalarını beğeniye sundu. 24 Mart Perşembe günü Antalya'da oynanacak Türkiye-İsveç hazırlık karşılaşmasında Türkiye A Milli Takımı, yeni formalarıyla sahada yer alacak.

Yeni formayı giymek için sabırsızlanıyorum; umarım büyük başarılara imza atacağız

Yeni formaları gördüğü zaman çok heyecanlandığını belirten milli oyuncu Arda Turan, yeni formaların hak edilen bir başarının ödülü olarak gördüğünü belirtti. Formanın tasarımını oldukça beğendiğini söyleyen Arda Turan şöyle devam etti: “Ülkemizdeki diğer insanları da heyecanlandıran bir forma olacak diye düşünüyorum. Siyahtan kırmızıya doğru gitmesi ve kırmızıyı ön plana çıkartması oldukça hoş olmuş. Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli değerlerini temsil eden renk ‘Kırmızı'. Formalar da sadece Milli Takım'ı değil, Türkiye'yi ve Türk kültürünü bundan iyi yansıtamazdı. Numaralarında beyaz olması ayrıca dikkat çekici olmuş. Forma beni çok heyecanlandırıyor ve üstüme giymek için sabırsızlanıyorum. Bence bu renklerle ve bu formalarla büyük başarılara imza atacağız” dedi.

Milli Takım forması benim giydiğim tüm formalardan daha değerli

Kendisi için Milli Takım'da oynamanın forma giydiği tüm takımlardan daha önemli olduğunu belirten Arda Turan, “Bunun karşılığını sahadaki mücadelemle, alnımın son terine kadar vermek için çabalıyorum. Bu konuyla ilgili olarak aileme, arkadaşlarıma, çevreme ve ülkeme karşı büyük bir sorumluluğumun olduğunu düşünüyorum. Bu sorumluluğun gereklerini de sonuna kadar yerine getiriyorum. Bir insan hayatta ne yaparsa yapsın, ülkesine hizmet etmeli diye düşünüyorum. İnşallah ilerde benim de çocuklarım olduğu zaman böyle bir yapıya sahip olsunlar isterim. Bir insanının ülkesine bağlılığı, vatanına sahip çıkması benim için çok önemli” dedi.

İnsanlar milli maçlara milli formalarla gelmeli

Milli formaların insanların sandıklarında mutlaka yer alması gerektiğini söyleyen Arda Turan, milli maça gelen insanların maçlara mutlaka milli forma ile gelmesi gerektiğini belirtti. Milli duyguyu, milli olguyu beraber hissetmenin önemine dikkat çeken Turan, “Milli maç zamanı, milli heyecan zamanı hangi takım taraftarı olursa olsun, ne tarafta olursa olsun bunu yaşamalı ve yaşatmalı diye düşünüyorum. Konya'da bunun çok güzel örnekleri vardı. Her yer kıpkırmızıydı. Böylece muhteşem bir başarıya imza attık. Son bir senelik performans dünyadaki en iyi performans oldu. Milli takım tekrardan şaha kalktı, ayaklandı. Ama bunda dediğim gibi her unsurun çok büyük önemi vardı. Konya taraftarının da giydiği formanın da, bize gösterdikleri o kırmızının da büyük bir emeği vardı” dedi.

Ülkemin bana gösterdiği sevgi ve saygıya karşı vefa borcumu ödüyorum

Bir aksilik olmaması durumunda kariyerinde ikinci kez Avrupa Şampiyonası'nda yer alacağını söyleyen Arda Turan, İzlanda maçının bitişiyle beraber kariyerindeki en özel anlardan birisini yaşadığını belirtti. 2007 yılındaki Norveç maçı sonunda da çok farklı duygular yaşadığını söyleyen Turan şöyle devam etti: “Milli forma çok değerli ve önemli benim için. Kulüp kariyeri açısından iyi bir kariyere sahip olduğumu düşünüyorum. Hayal edemediğim kadar iyi bir kariyer elde ettim ve etmeye devam ediyorum. Milli Takım'da da hep daha iyisini yapmak için bir fırsat vardı ve ben de bu fırsatları değerlendirdim. Bunun için çok mutluyum, En azından ülkemin insanına karşı onların bana gösterdiği sevgiye saygıya karşı vefa borcumu bir şekilde ödediğimi düşünüyorum” dedi.

Kendi zorlaştırdığımız durumu bir kahramanlık öyküsüne çevirdik

Zorlu bir grupta zorlu bir süreçten çıkarak Fransa'daki turnuvaya direk katılmak hakkı kazandıklarını belirten Arda Turan, “O kadar enteresan bir durumdu ki, kendi zorlaştırdığımız durumu kendi başarımızla kahramanlık öyküsüne çevirdik” dedi. Arda Turan, “Biz Konya'da Holanda ve İzlanda'yı yenerken değil, Amsterdam'da Hollanda'ya kaybetmeyerek, Haziran ayının ortasında Kazakistan'da son saniyede kazanarak, Letonya maçında muhteşem oynayarak, hatta ilk Letonya maçında orada berabere kalırken inanılmaz mücadele ederek ve maçtan sonra kafamızı dik tutarak hak ettik. Bu takım bir puandayken buralara gitmeyi hak etti. Verdiği mücadeleyle, gösterdiği dirayetle, inancını dik tutmasıyla. Bazen hayatta skorlar denk gelmeyebilir; ama duruşlar çok önemlidir. Bu takımın duruşu çok özeldi. Takımın başındaki insanlarla ve oyuncularıyla birlikte. O anlarda bu duyguların hepsi bir araya geldi.”

Hayalleri gerçekleştirmeye devam etmek istiyoruz

Milli takım olarak Fransa'da düzenlenecek şampiyonada en iyi yere kadar gitmek, en özel sonuçları almak istediklerini belirten Arda Turan, “2008'deki turnuvada kimse yarı finale çıkacağımızı tahmin etmiyordu. Kimsenin böyle bir hayali yoktu. Ama biz bir hayali gerçekleştirdik. Her şeyden önemlisi İstanbul'a döndüğümüzde vicdanımız ve gönlümüz rahat insanlar olarak döndük. Turnuvaya gideceğiz. Ne olur ne biter bilemiyorum ama ülkenin insanının gurur duyacağı, heyecanlanacağı, o takımı bekleyeceği bir takım seyrettireceğimize inanıyorum. Ve skorlarda inşallah bizim için özel ve hayırlı olur. Vicdanı rahat, gönlü rahat bir şekilde ülkeye dönmek istiyorum” dedi.

Türk Milli Takımı için yeni bir şafak doğuyor

Türkiye Milli Takımı'nın futbola büyük heyecan katan bir takım olduğunu belirten Nike Football Başkan Yardımcısı Scott Munson, bu sene şampiyonada genç, coşku dolu ve yetenekli bir takım izleyeceklerini söyledi. Önemli bir güç olarak Türk Milli Takımı için yeni bir şafak doğduğunu söyleyen Munson, yeni formaları tasarlarken bundan ilham aldıklarını dile getirdi. Munson, “Yeni iç saha forması alttan siyah olarak başlıyor. Omuzları yukarı doğru yayılan güçlü bir kırmızıya dönüşüyor. Bu grafik güneşin doğuşunu temsil ediyor. Modern yenilikçi tasarıma sahip olan yeni forma Türk mimarisinin en önemli parçalarından biri olan karmaşık mozaik uygulamalarından esinlenilmiş mikro geometrik bir grafiğe sahip” dedi.

Milli Takımın yeni dış saha forması turkuazdan omuzlara doğru yayılarak beyaza dönüşen mikro geometrik şekillerin olduğu özel bir grafiğe sahip olduğunu söyleyen Munson, “Formada yer alan şekiller ve renkler Türk mimarisindeki güzel ve karmaşık mozaik uygulamalarını anımsatırken zincirlerden yapılan desen ilhamını savaşçı zırhından alır. Yeni dış saha forması kenarından kırmızı çizginin geçtiği modern bir V yakaya sahip ve arka yüzünde ‘Türkiye’ yazıyor. Formanın her iki tarafında koltuk altından aşağıya kadar inen kırmızı şeritler yer alıyor. Bu şeritler oyuncu hareket halindeyken daha fazla havalandırma sağlamak için genişler ve altında bulunan turkuaz renk parlıyor” dedi.

Türkiye Milli Futbol Takımı'nın yeni sezon formaları 24 Mart'tan itibaren Nike satış noktaları ve nike.com üzerinden satışa sunulacak.