SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Teslim olmak yok”

Galatasaray-Fenerbahçe derbisi ve ligin yükselen ateşini konuşmak varken, yine terörün kirli yüzüyle baş başa kaldık. AMK yazarları derbinin ertelenmesi ve 26. haftada yaşananları masaya yatırdı.

Güncellenme: 07:44, 22/03/2016
“Teslim olmak yok”

Biz yine futbolu konuşuruz. TFF ve yetkililer doğru olanı yaptılar. Almanya – Hollanda maçı da iptal edildi. Real Madrid – Real Sociedad maçı devam ederken stat boşaltıldı. Hiçbir şey insan canından önemli değil. Teröre yenilmek de yok teslim olmak da…

GÖKHAN DİNÇ: Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe yönetimini tebrik ediyorum. TFF ve valiliğe verdiği destekten ötürü. Bu lafı söyleyeceğim aklıma gelmezdi ama Mahmut Uslu'yu da sağduyulu açıklamalarından ötürü kutluyorum. Bu tarz ertelemelerin dünyada birçok kez örneği var. Haklı olarak da iptal edildi. Burada tartışılacak tek şey maçın seyircisiz oynanacağının açıklanmış olması. Direkt maçı ertelemiş olsalardı daha doğru karar olurdu. Futbolumuz için hayırlısı oldu. TFF'ye yapılan eleştirileri haksız buluyorum.

ILGAZ ÇINAR: Mahmut Uslu da çok doğru bir açıklama yaptı ilk önce bunun altını çizmek lazım. Alınan erteleme kararı insanları daha çok tehlikeye attı. Seyrantepe gibi zor bir yere toplu taşıma ile ulaşılabiliyor. Oraya gelen taraftarların dönüşte başına bir şey gelseydi ne olacaktı? Yıllar önce Kapalıçarşı patlamasında Galatasaraylı Götz'ün eşi de oradaydı. O olaya şahit olduktan sonra gitmek zorunda kaldı. Umarım Türkiye'de yıldız futbolcular bu olaydan etkilenmezler.

AYTUNÇ KARŞIYAKA: Ne zaman futbolda bir belirsizlik olsa hemen Aziz Yıldırım'a ihale ediliyor. “Derbiyi Aziz Yıldırım iptal ettirdi” diye yine herkes konuşmaya başladı. Maalesef siyasetten sonra futbolda da kutuplaşma yaşanıyor. İnsanlar galeyana geldi. Seyircisiz oynanacak denmemeliydi.

YASİN YILDIRIM: Garip bir derbi maçı izleyecektik ama yaşananlar çok daha garip oldu. Nerden baksan tutarsızca ve plansızca alınmış bir karar da olsa, insan hayatından değerli hiçbir şey olmayınca söyleyecek söz de bırakmıyor.

G.D: Biz yine futbol konuşuruz. Şimdi herkes karamsar şekilde yaklaşıyor. Vay efendim yabancılar nasıl gelecek. Rakipler Türkiye'ye gelir mi? Ibrahimovic'in sözlerinden herkes ders alsın.

A.Y: Pereira bence gitmeli. Geçen hafta yaptığı açıklamalardan dolayı gitmeli. Braga maçında da kafası net değildi. Kafasında bitirmiş durumda.

Y.Y: Terör artık küresel bir sorun. Gelmem diyen takımlar da gelecek Türkiye'ye maç yapmaya ve geliyor da. Yabancı futbolcuların etkilenmesi normal ama bizden daha anlayışlı olacaklardır.

FİKSTÜR AVANTAJI YOK

A.K: Pereira yüzünden Fenerbahçe'nin şampiyonluk şansı azaldı. Beşiktaş'ın hata yapması gerekecek hem de büyük hata. Milli maç arası Fenerbahçe açısından rehabilite olması açısından bir şans. Osmanlı ve Konya maçları Fenerbahçe'nin kaderini belirler. Fikstür avantajı bence Beşiktaş'ta.

G.D: Bence fikstür avantajı yok. Takımlarla oynayacağınız tarihlerdeki performans durumları çok önemli.

Y.Y: Beşiktaş'ın kalan son üç maçı zor. Ancak o tarihe kadar birçok şey netlik kazanır. Galatasaray, Konya ve Osmanlı ile son haftalarda oynamak şans. Ama büyük bir fikstür avantajı gözükmüyor.

I.Ç: Son 8 haftada Beşiktaş'a karşı nasıl oynanması gerektiğinin kılavuzunu verdi Antalya. Kendisine karşı koş koş oynayan takımları çok kolay yeniyor Beşiktaş. Fikstür avantajını eşit görüyorum.

BEŞİKTAŞ’I YILDIZLARI TAŞIYOR

GD: Antalya orta saha pas trafiğini kesince Beşiktaş zorlandı. Atiba-Oğuzhan dışında bir planı yok. Şenol Güneş'i ve Beşiktaş'ı yarışta tutan yıldızları. Oğuzhan dursa Sosa çıkıyor, o dursa Kerim, Gomez… Birileri mutlaka çıkıyor. Yıldızlarla ilerleyen vizyonu var. Şampiyon olmak istiyorsan kötü oynadığın maçları da kazanacaksın.

IÇ: Antalya iyi oyun planıyla çıktı. Morais belirli bir planı oturttu. Yekta, Makoun ve Zeki ile orta saha üçlüsü müthiş oynuyor. Serdar ve Motta da futbola döndü. Eto'o'nun oyun zekâsı M'billa'yı da aktif hale getirdi. Sadece Beşiktaş değil Antalya da iyi oynadı diyebiliriz.

Y.Y: Beşiktaş kendinden emin oynuyor ve kazanıyor. Yıldızlar her maç sazı eline alıyor. Ama Atiba'ya ayrı bir parantez açmak lazım. Her maç iyi oynadığı için fazla konuşulmuyor belki ama Beşiktaş için bir futbolcudan fazlası kesinlikle.

BİTNEL’DEN ÖZÜR DİLİYORUM

G.D: Konya-Başakşehir maçında Serkan Çınar'ın vermediği penaltı kararına diyecek söz bulamıyorum. Bu, cellatlık. UEFA da Ivan Bebek'e 8.2 puan vermiş. Demek ki biz bu işi bilmiyoruz. Biz sallıyoruz, gözlemci raporları bir açıklanıyor puanlar uçmuş. Birilerinin gözlemcileri eğitmesi lazım. Çıkarları doğrultusunda iş yapıyorlar.

I.Ç: Geçtiğimiz hafta Osmanlı'nın üç net penaltısını vermeyen Alper Ulusoy bu hafta Göztepe-Altınordu maçını yönetti. Diyecek söz yok.

Y.Y: Serkan Çınar'ın vermediği penaltıyı gördükten sonra Deniz Ateş Bitnel'den özür diliyorum. İnanın o bu kadar art niyetli değildi. Sezonun en skandal kararı!