SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Basketbol Ligi takımı Pınar Karşıyaka’nın İzmir’e getirdiği Yeni Zelandalı şutör Thomas Abercrombie, sağlık kontrolünden geçtikten sonra takımla birlikte antrenmanlara başladı.

Bu arada gözden çıkarılan Josh Carter’la hafta sonuna kadar yolların resmi olarak ayrılabiyleceği bildirildi. Öte yandan Pınar Karşıyaka’nın Fenerbahçe’yi mağlup ettiği son maçta 31 sayıyla galibiyete önemli katkıda bulunan Bracey Wright, Spor Toto Basketbol Ligi’nde haftanın en iyi oyuncusu seçildi.

TERCİH AŞAMASI

Basketbolda 6 yıldır aralıksız Avrupa’da boy gösteren Pınar Karşıyaka’nın gelecek sezon hangi kupada mücadele edeceği önümüzdeki günlerde netleşecek.

Yeşil kırmızılılar FIBA’nın pazartesi günü tanıtımını yaptığı Şampiyonlar Ligi ile ULEB Eurocup arasında tercih yapacak. Pınar Karşıyaka’nın bu sezon ilk kez yer aldığı Avrupa’nın en prestijli organizasyonu ULEB Euroleague, önümüzdeki yıldan itibaren takım sayısını 16’ya düşürüp kapalı bir sisteme geçecek. Euroleague, aralarında Fenerbahçe ve Anadolu Efes’in bulunduğu 11 A lisanslı takımın yanı sıra ULEB Eurocup şampiyonu ile 3 yerel lig şampiyonununu organizasyona dahil edecek.

Mevcut durumda yeşil kırmızılıların yer alabileceği tek ULEB organizasyonu yine Eurocup olarak görülürken, başkanlığını Turgay Demirel’in yaptığı FIBA Avrupa’nın, aylardır üzerinde çalışıp hayata geçirdiği Şampiyonlar Ligi’nin, Euroleague ile birlikte kıtanın en prestijli kupası olması bekleniyor. 32 takımın yer alacağı bu ligde katılımcılara 100’er bin Euro ayak bastı parası ve her tur için ekstra ödül verilecek. FIBA Eurocup adı altında bir kupa daha düzenlemeyi planlayan FIBA, ULEB Eurocup’ı seçen takımlara yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Türkiye Basketbol Federasyonu ve FIBA Avrupa’nın gelecek yıl Şampiyonlar Ligi’nde görmek istediği Kaf-Kaf, İstanbul’da yapılan toplantısına Genel Menajer Selim Çınar’ı gönderdiği bu ligle ilgili kararını, katılımcılarına göre vermeyi planlıyor.