SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fransa Olimpiyat Komitesi’nin bulunduğu Maison du Sport’da yapılan törene FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, FIBA Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, TBF Genel Sekreteri Celal Arısan ve TBF Dış İlişkiler Direktörü Prof.Dr. Emir Turam, FIBA Yönetim Kurulu üyeleri ve ülkelerin basketbol federasyonu başkanları katıldı.

Erdenay, törenin ardından yaptığı açıklamada, “Futboldaki model ele alınıyor. Ligi en üst sırada bitiren 2 takım doğrudan alınacak. 2 ön eleme yapılacak. Aynı UEFA'da olduğu gibi bir FIBA kupası olacak. Bu sistem böyle devam edecek. 32 takımla oynanacak ve her kulübe gelir dağılımı yapılacak. En az katılacak takım bile 100 bin euro’ya sahip olacak.” dedi.

Toplam 30 ülkeden 56 takımın katılabilmek için mücadele edeceği turnuvanın, 27 Eylül’de ön elemeleri yapılacak. 32 takımın mücadele edeceği Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde 4’lü final mücadelesi ise 28-30 Nisan 2017’de gerçekleştirilecek.

Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne destek sağlayan Türkiye, Fransa, Almanya, Yunanistan, İsrail ve İtalya liglerinden ikişer takım turnuva katılacak. Diğer ülkelerden ise birer takım turnuva için seçilecek.

Turnuvaya katılan takımlara toplam 4,42 milyon euro verilecek. Turnuvaya katılan her takım en az 100 bin euro, şampiyon kulüp ise 500 bin euro kazanacak.