SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

AKP’nin istikrarı derbiye de yansıdı

Galatasaray - Fenerbahçe maçı ‘canlı bomba’ ihbarı ile ertelendi. Her terör saldırısından sonra, “Normal hayatınıza devam edin, sakin” diyen AKP hükümetinin yetkilileri herkesi şaşırttı. Vatandaşa "Evde oturmayın" diyenler, girişi çıkışı belli stadyumda güvenliği sağlayamadı.

Güncellenme: 07:46, 21/03/2016
AKP’nin istikrarı derbiye de yansıdı

AKP iktidarındaki Türkiye bir ilke daha tanıklık etti. Galatasaray- Fenerbahçe derbisi terör endişesi ile iptal edildi. Gün boyu yaşananlar ise tam bir skandal boyutu kazandı. Mücadelenin oynanacağı TT Arena'da güvenlik taramaları sabah saatlerinde başladı. Özel eğitimli köpekler ve güvenlik güçleri, stadın içinde bomba aradı. Aramalar gün içinde sürekli tekrarlandı. Son ana kadar en az 5 aramanın yapıldığı bildirildi.

Müsabakanın başlamasına yaklaşık iki saat kala gelen bir ihbar sonucu AKP’nin İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Valisi Vasip Şahin'i arayarak maçın seyircisiz oynanmasını istedi. Ala, gerekçe olarak da gerek stat gerekse Seyrantepe Metrosu ile ilgili ihbarlar yapıldığı, maç sonunda taraftarlara yönelik bazı eylemlerin olabileceği konusunda bilgiler alındığını belirtti.

ÖNCE SEYİRCİSİZ OYNAMA KARARI

Stadın 17.00'de açılan kapıları ile taraftarların girişi başladı. Saat 17.30 sularında ise ajanslara skandal bir haber düştü. Müsabakanın güvenlik nedeniyle seyircisiz oynanmasına karar verildi. Bu karar farklı tepkiler aldı. Girişi çıkışı belli statta güvenliğin sağlanamaması kadar, taraftarlar çıkarılırken futbolcular, teknik heyetler ve basın mensuplarının statta tutulması garipsendi.

İstanbul Valiliği, 18.00 sularında “Derbi maç, alınan ciddi bir istihbaratın değerlendirilmesine bağlı olarak ve kulüplerin de talep ve mutabakatı doğrultusunda ertelenmiştir” sözleriyle iptal kararını açıkladı. Taraftarlar stattan çıkartılırken gerginlik yaşandı. Futbol Federasyonu ise derbinin valiliğin kararı ile ertelendiğini duyurdu.

Yayınlanma Tarihi:07:36,