SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vettel: “Sıralama saçmalığı…”

Sebastian Vettel pilotlar için sürpriz olmadığını belirttiği Avustralya GP sıralama turlarını saçmalık olarak nitelendirdi. F1 yöneticilerini de yeni sistem hakkında uyardı.

Güncellenme: 13:12, 19/03/2016
Vettel: “Sıralama saçmalığı…”

KADİR YETİŞ / AMK SPOR

Sezonun ilk sıralama turu Avustralya'daki Albert Park pistinde gerçekleşti. Yeni sıralama sisteminin ilk denemesi pilotların beklentisinin aksine çıktı. Pilotların çoğunluğunun yeni sıralama sisteminin değiştirilmesinden yana görüş belirtti.

Sıralama turlarının üçüncü seansının son dakikalarında beklenen aksiyonun olmaması ve Lewis Hamilton’un önceden polü güvenceye almasıyla sistem topa tutuldu. Ferrari pilotu Sebastian Vettel ikinci hakkını kullanmadı ve pole pozisyonunun sahibi damalı bayrak sallanmadan belli oldu.

Şakayla karışık konuşan Sebastian Vettel, “Değiştirmek için zamanım vardı. Çok kolaydı. Böyle olacağını söylediğimizde herkesin şaşırmasını anlamıyorum. Bekleyip göreceğiz demiştik ve gördük. Başlangıçta biraz çılgıncaydı. Herkesin tur atması, pisti kullanma çabası bu kısım oldukça yoğundu. Ancak son bölüm tribünler için bir şey ifade etmedi. Böyle gitmek doğru olmaz. İnsanlar sonunda benim, Kimi’nin ve Lewis’in zorlamasını bekliyor. Ama bu sistem, bunu yapmak için yanlış yöntem. Eleştirilecek şeyleri yapamayız. Mantıklı davranıp doğru değişiklikleri yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Sıralama turlarından sonra gerçekleşen basın toplantısında da Mercedes pilotları Hamilton ve Rosberg yeni sıralama sisteminin doğru sistem olmadığını ifade etti.

Hamilton, F1’de yeni bir şey denemenin iyi bir şey olduğunu ancak, yeni formatın istenilen şekilde çalışmadığını ifade etti:

“En başta bunun doğru sistem olmadığını söylemiştik. Ancak denemeden bilemezdik ve yeni sistem hakkında mühendisler haklı çıktılar.”

Rosberg ise yeni formatı gördükten sonra Formula 1’in eski formata geri dönmesi gerektiğini belirtti.

Yayınlanma Tarihi:13:11,