SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yazarlar Bebek ve Pereira’ya yüklendi

Fenerbahçe'nin Braga'ya elendiği mücadelede, spor yazarları hakem Ivan Bebek'in yanı sıra sakinliğini koruyamayan Vitor Pereira'yı da eleştirdi.

Uğur Dündar: F.Bahçe turu geçmiş olsaydı, bu başarı terör acısıyla yüreği yanan Türkiye’yi bir nebze olsun sevindirecekti. Ama olmadı. Çünkü maç öncesi hesaplar yapılırken sadece Braga’ya değil, hakeme karşı da oynanacağı düşünülmemişti. Bu nedenle Fenerbahçe’ye yazık oldu. Hem de çok yazık. (Sözcü)
Mert Aydın: Hakem Bebek'in sonsuza dek tartışılacak penaltısı ve Mehmet Topal'ın atılışı maçı diğer tarafa götürdü. 2-1 de Fenerbahçe için tur anlamına geliyordu. Ancak kenarda Pereira'nın yokluğunun da etkisiyle sarı-lacivertliler tam bir panik havası içinde kalesine gömüldü. Kalesine gömülen bir kişi eksik takıma karşı da Braga'nın gol atması uzun sürmedi. Sonrasıysa Fenerbahçe'nin kendi oyun planından tamamen çıkıp Braga'nın farkı açmasıydı. Alper'in atılışı da tuz biber ekti. (Fotomaç)
Emre Bol: Hakem İvan Bebek'i görünce Türk hakemlerine haksızlık ettiğimizi düşündüm. İlk gol ofsayt, penaltı penaltı değil, Topal'a kırmızı kart yanlış! Bir hakemin maçın sonucuna bu kadar etki ettiği bir maçı uzun zamandır izlememiştim.(Fotomaç)
Rıdvan Dilmen: "UEFA'dan 2011'de Fenerbahçe Spor Kulübü'ne 1 yıl gelme dediler. Ondan sonra bir yıl da oynattılar, yarı final yaptı Fenerbahçe. İki yıl görüşülemeyen dosya 2-3 haftada raftan indi, Fenerbahçe'ye 2 yıl ceza geldi. Hop 2 yıl daha... E arada oynattın Avrupa'da maç? Nasıl 2-3 haftada bir anda bu işi bitirdin? Bu takım senin kupanda final oynuyordu az daha.
Ahmet Çakar: Hakemlik de bir kural vardır, futbolcularla giderleşirsen sen kaybedersin. Dün gece hakem bu taçı değiştirdi ardından Souza'ya sarı kartı verdi, ardından da Pereira'yı oyundan attı.
Güntekin Onay: M.Topal’ın kolları vücuduna yakınken çalınan penaltı ve arkasından gelen penaltı-kırmızı kart suyun tüm akış yönünü değiştirdi. F.Bahçe açısından her şeyi tepetaklak etti. Hakem hadi penaltıyı verdi, 2. sarıya ne gerek vardı? Sahadaki 2 takıma bakınca 60 dakika boyunca aslında daha kaliteli olan net biçimde F.Bahçe’ydi. Portekiz temsilcisi İstanbul’da F.Bahçe’yi daha fazla zorlamıştı. Skandal hakem kararları, futbolcularımızın sinirli tavırları turun kaybedilmesine ve bu hezimetin ortaya çıkmasına neden oldu. (Vatan)
Mehmet Demirkol: İlk gol yaklaşık 1 metre ofsayt. Penaltıya yol açan akın yarım metre ofsayt. Topal penaltı olmaması için her şeyi yapıp başarılı olduğu pozisyonda çalınan penaltı değil. Penaltı olsa bile sarıyı, ikinci sarı kartı gerektirecek bir şey yok. Topal -Fenerbahçe’nin en soğukkanlı, sağduyulu ve en formda, en efektif oyuncusu - dışarıda. Deniz Ateş Bitnel’e çok mu yüklendik acaba? Bizi affeder mi? (Fanatik)
Serdar Tatlı: Uzun zamandır Avrupa’da oynanan bu tür bir müsabakada ilk defa böylesine rezil maç yöneten hakem üçlüsü gördük. Bir defa Ivan Bebek, sahadaki tavrı ve hareketleriyle tam tetikçi bir görüntü ortaya koydu. Özellikle Fenerbahçeli oyuncuları sindirme ve tahrik etmek için elinden geleni yaptı. (Fanatik)
Mustafa Anılkı: İkinci yarıda da "Bebek" resitali vardı. Braga'nın en iyisi olarak sahada görülen bir "hakem müsveddesi" öyle bir penaltı icat etti, Mehmet Topal'ı öyle bir attı ki, bunun görüntüleri kesinlikle Türkiye Futbol Federasyonu'nun Merkez Hakem Komitesi'nin eğitim videolarında yer almalı. Bizimkilerin, bir hakemin neler yapmaması gerektiğini başka bir 90 dakika içerisinde bir araya toplanması mümkün değil! (Milliyet)
Tayfun Bayındır: Türkiye, siyasette, sporda, sanatta ve eğitimde dünyanın her yerinde yalnız bir ülke. Hiçbir alanda ne desteğimiz var ne de lobimiz. Her gelen ‘vurun abalıya’ misali tekmeleyip geçiyor. Bu Ivan Bebek, herhangi bir İtalyan, İspanyol hatta Yunan takımının maçını böyle yönetsin de göreyim. O yakasındaki FIFA kokartını, onun gözüne sokarlar. Biz ise sırtını sıvazlayıp duruyoruz, belki az canımızı yakar diye. Bebek, Allah’ından bulsun, başka söyleyecek bir şey yok. (Tayfun Bayındır)
Ercan Güven: Hakem Bebek pozisyonu görmemesine rağmen Topal’ın kendisini kandırmak istediğine kanaat getirdi her nedense. Yahu rakip ceza sahası yakınlarında falan olsa neyse, santra civarında kim kimi kandıracak. Hadi diyelim ki, kandırmak istedi sen de yemedin... Vermez faulü geçersin. Sarı kart neyin nesi? İlk maçın yıldızı Mehmet Topal’ı frenlemek miydi yoksa niyeti? Galiba öyle... Ne Braga’nın elini gördü Hırvat hakem, ne Fenerbahçe’nin avantajını. Ama Van Persie’ye gelince gözleri kartal kesildi. Braga’nın ilk golü bile ofsayt kokan bir çizgi hatasından geldi. (Milliyet)
Uğur Meleke: İlk yarıda Souza’ya gösterdiği sarı kart, Pereira’yı çok ucuz atması. Hepsini üst üste koyunca Ivan Bebek’in en hafif tabirle kahraman olmak ve UEFA’nın dikkatini çekmek için büyük kararlar vermeye çalıştığını düşünüyorum ben. Özellikle belli bir yaşa gelip hayal ettiği seviyeye ulaşamamış hakemlerde bu kahramanlık çabaları oluyor, Fenerbahçe de bunun kurbanı oldu maalesef. (Hürriyet)
İlker Yasin: Sakın 1980'lere dönmeyelim. Hakem yüzünden elendik demeyelim. Avrupa Ligi'ne veda edişin birinci nedeni Vitor Pereira'dır. Maça başlarken kurduğu kadro ve skor 1-1'e gelmişken 2. yarıya çıkarken yorgun adamlarda ısrarı, en başta sezonun istikrar ismi Mehmet Topal'ı bitirdi. Hakem zaten başka bir alem! Futbolcu psikolojisini okuma sıfır. Kararlarda standardizasyon sıfır. Ve bence biraz da kötü niyetli. (Hürriyet)
Gürcan Bilgiç: Hafızası kuvvetli olanlar, Benfica deplasmanındaki Fransız'ı da hatırlarlar. Hangi düdükleri çalıp, hangilerini çalmadığını. Fenerbahçe maçı kafa kafaya oynadı, ilk maçı hiç düşünmedi ve tur için istediği golü aradı; buldu. Utanmaz ve yardımcılarını hesap edemedi, edemezdi. Üç kırmızı kart görüp, yüzü kızarmayacak bir hakeme yenildi. İstanbul'a dönüyorlar; başlarını öne eğmeden... (Sabah)
Ahmet Çakar: Tam bir skandal. Bu tür uygulamaları ancak kötü niyetli ya da ruh hastası bir hakem yapar. Yazıklar olsun. Tur böyle kaybedilmemeliydi. Herşey dengeliydi, karşılaşma 1-1 gidiyordu, UEFA Avrupa Ligi'nde çeyrek finale kalıp önemli bir zafere imza atmaya sadece 20 dakika kalmıştı. (Sabah)
Erman Toroğlu: Bir pozisyonda F.Bahçeli oyuncu tacı 10 metre ileriden kullanıyor, hakem de tacı rakibe ver-i yor. O anda ipler kopuyor, bu sefer de teknik direktör at-ı lıyor. Ondan sonra Alper atılıyor. Atıldığı pozisyonda kırmızı kart doğru. Ondan sonra da Volkan atılıyor.Bu futbolcuların atılmaları gayet normal. Niye? İmamın gaz yaptığı yapar , cemaat de bunları yapacak. (Sabah)
Erman Toroğlu: Volkan Şen kaç maç oynamayacak, şimdi göreceğiz, hakemi itmenin ne demek olduğunu! Bu maç yazısını bitirirken bu haftaki lig maçlarını şöyle bir düşündüm. Hakem Bülent Yıldırım'ı düşündüm, hakem Fırat Aydınus'u düşündüm. Eski iki FIFA hakemini düşündüm de düşündüm... Ne demişler; düşün düşün b.ktur işin. (Sabah)
Mustafa Kanarya: Fenerbahçe, Braga’ya ancak böyle kaybederdi. Yazık, çok yazık. UEFA şampiyonluğu için kurulan bu kadro, ne olduğu belirsiz bir Hırvat hakem tarafından resmen katledildi. (Sözcü - AMK)
Mehmet Demirkol: İlk gol yaklaşık 1 metre ofsayt. Penaltıya yol açan akın yarım metre ofsayt. Topal penaltı olmaması için her şeyi yapıp başarılı olduğu pozisyonda çalınan penaltı değil. Penaltı olsa bile sarıyı, ikinci sarı kartı gerektirecek bir şey yok. Topal -Fenerbahçe’nin en soğukkanlı, sağduyulu ve en formda, en efektif oyuncusu - dışarıda. Deniz Ateş Bitnel’e çok mu yüklendik acaba? Bizi affeder mi? (Fanatik)
Aytunç Erkin: İkinci yarıdaysa her şey güzel giderken 65’te hakem çıktı sahneye… Elini göğsüne çeken Mehmet Topal’ın elle oynadığına hükmeden Hırvat Bebek hem penaltı verdi hem Topal’ı ikinci sarıdan attı hem de maçı katletti… Öncesinde Nani’nin 4’e 2 giderken kaçırdığı gol Fenerbahçe ve Pereira için de sonun başlangıcıydı. (Sözcü)