SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’yi hakem eledi

Duayen gazeteci Uğur Dündar, Fenerbahçe'nin deplasmanda Braga ile oynayıp 4-1 kaybettiği ve UEFA Avrupa Ligi'ne veda ettiği karşılaşmayı değerlendirdi.

Güncellenme: 10:17, 18/03/2016
Fenerbahçe’yi hakem eledi

İşte Uğur Dündar’ın ‘Fenerbahçe’yi hakem eledi’ başlıklı yazısı…

İstanbul’daki maçla ilgili yazımızı “Fenerbahçe rövanşta turu geçmeyi başarabilir mi” sorusuna verdiğimiz şu cevapla noktalamıştık: “Neden olmasın!”

Fenerbahçeli futbolcuların Braga'daki antrenmanda neşe içinde forma kapma oyunu oynamaları, inanç dolu açıklamalar yapmaları, ümitleri güçlendirmişti. Ama bu iyimserlik maçın zorlu geçeceği gerçeğini değiştirmiyordu. Zira Braga, sıradan bir futbolcular topluluğu değil, daha önce karşılaştığı Türk takımlarına kök söktürmüş bir ekipti. Ayrıca Fenerbahçe’nin 3 kulvarda iddialı olmasından kaynaklanan stres ve yorgunluk, rövanş maçının ciddi handikapıydı…

Tur atlayanı çeyrek finale taşıyacak 90 dakikanın başlangıcında üstünlük sarı lacivertlilerdeydi. Ancak 11. dakikada defansın ofsayt pozisyonu nedeniyle durmasından yararlanan Ahmed Hassan, Braga'ya sürpriz bir gol kazandırdı. Beklenmedik gol ve hakemin kötü yönetimi, Fenerbahçe’nin oyun düzenini ilk yarıda bozmadı. Nitekim devre bitmek üzereyken Alper, attığı güzel golle hem Braga'ya hem de Hırvat hakeme gereken cevabı verdi.

İkinci yarı Fenerbahçe'nin üstünlüğünde giderken, Hırvat hakem skandal kararlarla maçı bir anda kâbusa dönüştürüverdi. Mehmet Topal'ın kırmızı kart gördüğü penaltı (!) ve sonrasında gelen goller de tüm ümitleri söndürdü.

F.Bahçe turu geçmiş olsaydı, bu başarı terör acısıyla yüreği yanan Türkiye'yi bir nebze olsun sevindirecekti. Ama olmadı. Çünkü maç öncesi hesaplar yapılırken sadece Braga'ya değil, hakeme karşı da oynanacağı düşünülmemişti. Bu nedenle Fenerbahçe'ye yazık oldu. Hem de çok yazık.

Yayınlanma Tarihi:07:53,