SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Stresli gelen liderlik

Trabzonspor'un eksikleri ve son dönemdeki formsuzluğu nedeniyle Beşiktaş için kolay bir maç bekleyenler yanıldı. Ev sahibi ekip orta sahayı hızlı geçerek ilk dakikalarda Beşiktaş'a sıkıntılar yaşattı. Bordo-mavililerin rahat oynamasını sağlayan iki faktör vardı. Atiba muhtemelen stoperlerin tecrübesizliği yüzünden normal pozisyonunda daha geride defansa yakın konumlandı. Oğuzhan da belki sakatlığının etkisiyle müdahalelerde çekingen davrandı. Siyah-beyazlı ekip kısa bir bocalamadan sonra toparlanıp aynı oyunla cevap verince ortaya seyir zevki yüksek, bol pozisyonlu bir mücadele çıktı.

Sahadaki güzel futbola rağmen maça damgasını vuran maalesef hakem Bülent Yıldırım oldu. Cavanda'nın geri pasını kaçırması ve Mustafa Yumlu'nun elle oynadığı pozisyonda penaltıyı vermemesinin izahı yok. Ben maçı tribünde izledim. Sahanın diğer tarafında hakemden yaklaşık 50 metre daha uzakta olmama rağmen penaltı pozisyonunu net gördüm. Hakem nasıl göremedi, gerçekten anlamak mümkün değil.

QUARESMA BEKLENENİ YAPTI

Trabzonspor'un 2. yarıda temposunu kaybetmesi Beşiktaş'ın rakip sahaya daha kolay yerleşmesine yardımcı oldu. Ancak Rize maçının aksine Kerim Frei'in etkisiz kalması uzun süre Mario Gomez'in de istediği fırsatları yakalamasını engelledi. Son 20 dakika Beşiktaş nihayet baskıyı biraz arttırdı. Quaresma kendinden bekleneni yaptı, müthiş ortaladı, Mario Gomez'e sadece dokunmak kaldı. Ardından Olcay 3 puanı müjdeleyen golü attı.

Hakem faktörü olmasa Beşiktaş belki bu kadar stres yaşamayacak, oyunu daha erken koparacaktı. Yine de siyah-beyazlı ekip istediğini aldı, liderlik koltuğuna oturdu fakat lig için hâlâ kritik maçlar oynanacak. Şampiyonluk yarışı içinde bir takım işini bu kadar zora sokmamalı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek