SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ülkemizdeki 2 olimpik stattan biri olan ve 10 kulvarlı tek atletizm pistine sahip İzmir Atatürk Stadı yıllardır kulüplerin şikayetine yol açan çim zemin geçen yaz değişti. Kapalı tribünün çürüyen ahşap çatısı ile protokol, basın tribünü ve skorbord yenilendi, stat çevresine çit bariyer sistemi yapıldı. Kompleks bünyesindeki iki yan saha, geçtiğimiz iki yılda sentetik zemine dönüştürüldü, tribün ve soyunma odaları inşa edildi. Yandaki otopark alanına eskiden olduğu gibi bir yan saha daha yapılacak.

Yaklaşık 5 milyon TL yatırımla inşa edilen cimnastik salonu, geçen yıl hizmete açıldı. Yıkılıp 7 milyon 770 bin TL maliyetle yeniden yapılan ve milli takımlara hizmet vermesi planlanan 200 yatak kapasiteli Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi inşaatı bitmek üzere. Kamp merkezinin bitişiğinde, yıllardır atıl duran Sporcu Sağlığı Merkezi’nin yerine yeni GSİM binasının yapılması için ihaleye çıkılacak. 2005’te Dünya Üniversite Oyunları için inşa edildikten sonra son dönemde büyük organizasyonlara hasret kalan tesis bünyesindeki 10 bin kişilik Halkapınar Spor Salonu’ndaki doğalgaz dönüşümü ve radyal ısıtma sistemi tamamlandı.

Salonun dış cephe kaplamaları ile zemini elden geçirilirken, skorbord ve soyunma odalarının yenileme çalışmalarının üç ay içinde tamamlanması bekleniyor. Kompleks içindeki Seha Aksoy Atletizm Sahası’ndaki pistin yaz döneminde değiştirileceğini, stattaki halter ve güreş salonlarının da yenilendiğini hatırlatan Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, “Atatürk Stadı, binlerce sporcunun yararlandığı eşi olmayan bir kompleks. Futbolda seyir zevki vermediği için eleştirilen stadın dünya şampiyonası bile düzenlemeye uygun, Türkiye’deki tek 10 kulvarlı atletizm tesisi olduğu unutuluyor. Kompleksi daha sağlıklı yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.