SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Transfere toplam 11.5 milyon Euro harcandı

Galatasaray’ın transferde attığı adımlar ters tepti. Sezon başında ve devre arasında hem gelenler hem de gidenler takımının geleceğini olumsuz etkiledi.

Güncellenme: 08:40, 12/03/2016
Transfere toplam 11.5 milyon Euro harcandı

Galatasaray'da ligde yaşanan kötü sonuçlar ve zirveden uzak kalınmasının arkasında transferde yapılan hataların etkisi dikkat çekti. Sezona 3 kupayla giren ve Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılan sarı-kırmızılıların buna rağmen transferde büyük bir başarısızlığa imza atması geleceğini bitirdi. ​ Özellikle transfer döneminin son gününde kötü adımlar atılması da başarısızlıkta çok ciddi faktör oldu. Melo ile Telles gibi 2 as futbolcunun gitmesi ve son günde Grosskreutz transferinde acemice hatalarla başarı sağlanamaması sezonun gidişatını belirledi.

Bunun dışından hem yaşları itibariyle hem de geldikleri kulüpler bakımından büyük umut bağlanan Jose Rodriguez (Real Madrid), Jason Denayer (Manchester City) ve Jem Karacan (Reading) tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşattı. Hatta Jem Karacan ve Grosskreutz devre arasında takımdan ayrıldı.

Bunun yanında Cenk Gönen, Lionel Carole ve Bilal Kısa gibi isimler de tam anlamıyla katkı sağlayamadı. Aralarında bir tek Lukas Podolski, sezonun ilk yarısındaki görüntüsüyle umut verse de yeni yıla sakatlıkla girince takımını yalnız bıraktı.

Devre arasında kadroya dahil edilen Martin Linnes ve Ryan Donk, eski kulüplerindeki performansı devam ettiremeyince sportif konular sıkıntı çıkardı. Galatasaray bu sezon transfere toplam 11.5 milyon euro harcandı, ancak hiçbir verim alınamadı.

DONK ŞAŞIRTTI

Kasımpaşa'da sezonun ilk yarısında orta saha bölgesine geçip, başarılı olan Ryan Donk, Galatasaray'da vasat kaldı. Bu durum istatistiklere de yansıdı. Özellikle savunma yönünde ilk devre Kasımpaşa ile maç başına 3 top kazanma ortalamasıyla oynayan Donk, 1.5'a geriledi. Hollandalı futbolcu pas başarısında da yüzde 80'den yüzde 76'ya düştü. Ayrıca maç başına pas başarısında da 53'den 33'e kadar indi.

PODOLSKİ’DEN 12 GOL

Galatasaray'da sezon başından bugüne kadar gelen 10 transferden sadece Lukas Podolski gol katkısı verebildi. Alman yıldız, 31 resmi maça çıkıp 12 gol kaydetti.

Milliyet