SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uğur Dündar: “Sezonun en başarılı oyuncusu Mehmet Topal'ın attığı, belki de hayatının golüydü. Başkan Aziz Yıldırım'ın en büyük dileği Fenerbahçe Cumhuriyeti'ne kuşaktan kuşağa anlatılacak uluslararası başarılarla dolu bir “rüya sezon” armağan etmek… Sadece futbolda değil, birçok dalda… Örneğin kadın-erkek basketbolda, voleybolda ve diğer alanlarda… Fenerbahçe, Braga'ya büyük umut ve iddiayla gidiyor.” (Sözcü),

Aytunç Erkin: Taraftarın muhteşem gösterisi ve yağmurla başlayan maçta herkes Fenerbahçe'nin Lokomotiv ve Beşiktaş maçında olduğu gibi baskı kurarak oyunu Braga'nın sahasına yıkacağına düşünüyordu. Pereira, bu iki maçın aksine daha kontrollü, top rakibe geçtiğinde geriye çekilen, topluca hücuma çıkmaya çalışan bir görüntü çizdi. Adını hemen koyalım: Kazanmasına rağmen korktu Portekizli! (Sözcü – AMK)

Güntekin Onay: Bu tip çift maçlı eleminasyon maçlarında gol yememek tabii ki önemli. Vitor Pereira'nın bu faktörü gözardı etmeden emniyetli bir oyunu tercih etmesi doğal. Braga, son derece organize bir takım. 4-4-2 oynamasına rağmen iyi takım savunması yapıyorlar. Tabii ki deplasmandaki maç kolay olmayacak ancak atılacak 1 gol F.Bahçe'ye turu getirir. Ancak rövanş maçında hücum bölgesindeki oyuncuların bireysel performansını biraz daha arttırmaları gerekiyor.

Oğuz Çetin: Bu maçı galip bitirmek adına Nani ve Fernandao'yu oyuna sokması Vitor Pereira açısından çok daha doğru olurdu. Kendi saha ve seyirci avantajını hiçbir şekilde kullanmayan Vitor Pereira taraftarlarının beklentilerine cevap veremedi. Vitor Pereira bu maçta doğru strateji, doğru 11 belirlememiş olsa da takımın ortaya koyduğu mücadele ve özellikle de takımın vazgeçilmezi, her şeyi Mehmet Topal'ın üstün gayretiyle golü bulup umutları bir sonraki maça taşıdı. (Vatan)

Şansal Büyüka: Mehmet Topal demişken; Türk futbolu yakın zamanda böyle bir istikrar görmedi. Bir değil, üç değil, beş değil, her maç süper oynuyor, süper mücadele ediyor… Hatta son iki yıldır kötü maçını hatırlayan yok. Nerede tehlike varsa ateş bacayı sarmadan yetişiyor, yangın çıkmadan ilk suyu Topal sıkıyor. Bu nasıl ciğerdir, bu nasıl profesyonelliktir, bu nasıl adamdır, helal olsun… (Milliyet))

Mehmet Demirkol: Oyun baştaki doğasında aktı. Pereira oyunu ele almak yerine ileride çoğalıp risk alma yolunu seçti sonra. Alper'in yerine Fernandao'yu alarak. Gol bu yolla gelmedi ancak belki de bunun yarattığı kafa karışıklığından ilk kez çıkarken kaptırdıkları topta Topal olağanüstü bir dalış ve son vuruşla köşeyi buldu. Doğruyu söylemek gerekirse bu oyun denkleminde mükemmel bir sonuçla bitti oyun. (Fanatik)

Rıdvan Dilmen: ”Braga beklediğimizden iyi bir takım çıktı. Volkan Demirel'i oynatması da 1-0 hesabıdır. Nani'yi oyuna alması da 1-0 hesabıdır. Mehmet Topal'ın inanılmaz becerisiyle gol oldu. Top sürüşü Mehmet Topal ama gol Maradona golüydü. Tur şansı %60'a çıktı. Deplasman kolay değil. Yetenekli oyunculardan kurulu bir takım” (Sabah)

Ömer Üründül: En çok Mehmet Topal ve Simon Kjaer’i beğendim. Bu arada Volkan Demirel de ikinci yarıdaki çok önemli bir kurtarışı belki de turun anahtarı oldu. Yoksa her şey ters düz olurdu. Kendi sahanda gol yemeden tek farklı da olsa kazanmak, ikili maçlarda oldukça önemli bir avantajdır. (Sabah)

Murat Özbostan: Avrupa her zaman tecrübe ister.. Aranan tecrübe de Nani’de fazla fazla var. Kariyeri boyunca böylesi maçlarda çok kilit çözmüş Nani yerine birkaç maçlık çıkışına aldanıp Alper’i koymak Pereira için bir hataydı. Rakip Kadıköy’de çok kapalı oynadı ve Fenerbahçe’ye çoğu zaman rahat bir alan bırakmadı. Gafil avlandıkları bir anda Mehmet Topal’ın devreye girmesi büyük şanstı. (Sabah)

Ersun Yanal: Sezon başından bu yana Saracoğlu'nda diri ve coşkulu bir duruşu olan Fenerbahçe, Braga karşısında da bu geleneğini sürdürdü. 1-0'lık sonuçla tur için büyük avantaj sağladı. Hedefi gol yemeden kazanmak olan temsilcimiz bunu başardı. Rövanş karşılaşmasında sezon boyunca takım savunması ile ön plana çıkan Fenerbahçe'nin rakibinden deplasmanda gol yemeyeceğini ve turu geçen taraf olacağına inanıyorum. (Milliyet)

Rüştü Reçber: Fenerbahçe dünkü stratejisinde kendisini ileriye taşıyabilecek planlamayı maç öncesinde de maçta da yaptığını herkese gösterdi. Braga'daki maçta ev sahibinin kazanma mecburiyeti olacak. Orada, buradaki gibi gol yememe üzerine bir strateji kuramayacak. İşte burada da Fenerbahçe'nin hep övdüğümüz kaliteli ayaklarının iyi bir performans çizmesini bekliyoruz. (Hürriyet)

Uğur Meleke: ŞİMDİ Portekiz'de ipler Pereira'nın elinde. Zaten ilk golü hangi hoca bulsa, ipleri eline geçirecekti. F.Bahçe orada da tutucu oynayacak, kontrolü bırakmayacak. Üstelik iyi bir Gökhan, Rafa ve Josue'nin bulacağı fırsatları da azaltabilir. Luis Carlos'un da cezalı olması, bana 2. maçta Tarasov'suz Lokomotiv orta sahasının direncinin düşmesini anımsattı. Son sekiz yakın. (Hürriyet)

Zafer Arapkirli: İkinci yarıdaki yoğun Fenerbahçe baskısı sonucu 81'nci dakikada gelen gol de, Braga'nın “fiziğini kullanarak teknik Fenerbahçe'yi durdurma” enerjisinin tükendiği an oldu. Rövanş'ta her şey olabilir. Ama Fenerbahçe eğer bu maçtan çıkaracağı dersleri iyi çalışır ve sahaya yansıtırsa, bu Braga'yı zorlansa da eler. En önemli ders de, sıkışan orta sahadan “uzun top”u daha iyi çalışması olmalı. (Yeni Yüzyıl)

Erman Toroğlu: Portekiz’de seyirci baskısıyla en ufak hatada Fenerbahçe dağılır. Ama akıllı hücum edilerek atılacak bir golle de rakip dağılır. Aynı tip top oynayan iki takım için detaylar sonuca tesir ediyor. Bu sonuç, Fenerbahçe için mükemmel. Ama tur için yeter mi? “Biz bu turu rahat geçeriz” derseniz, hayal. Dün akşamki maçın oyununa göre 1-0 güzel ama inşallah rövanşta bunun kıymetini bilirler. Beraberliğe oynarsan, bitiremezsin, yanarsın. Bir gol bulursan yaşarsın. (Fotomaç)