SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Şenol Güneş kriz yönetemiyor”

AMK yazarları, Spor Toto Süper Lig'de haftanın olaylarını masaya yatırdı. Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında yaşanan amansız yarışı değerlendiren yazarlarımız, Şenol Güneş'in kriz yönetemediğini belirttiler.

Güncellenme: 08:09, 09/03/2016
“Şenol Güneş kriz yönetemiyor”

Spor Toto Süper Lig'de bu hafta yine bol aksiyon vardı. Fenerbahçe'nin zor geçmesi beklenen Akhisar deplasmanından güle oynaya galip ayrılması, Şenol Güneş’in toparladığı Beşiktaş'ın Eskişehir önündeki güzel futbolu, Galatasaray-Başakşehir maçında yaşanan gelişmeler, Konya ve Gençlerbirliği'nin yükselişi ve Trabzon'un önlenemeyen düşüşü başta olmak üzere tüm haftayı mercek altına aldık. Yazarlarımız Kadir Çetinçalı, Gökhan Dinç, Ilgaz Çınar ve Aytunç Erkin'in gözünden 24. Hafta:

KADİR ÇETİNÇALI: Beşiktaş, Fenerbahçe yenilgisinden sonra ciddi manada hırslanmış. Belli ki medyada yapılan eleştirilerden de rahatsızlar, bu da onları motive etmiş. Gerçek lider biziz mesajı verdiler. Şenol Güneş takımın ciddi şekilde toparlamış. Ama 1996 ve 2011'de kaçan şampiyonluklar Şenol Güneş’te travma yaratmış, derbide ve sonrasında bunu gördük.

ILGAZ ÇINAR: Beşiktaş devre arasında iki stoper transferi yaptı. Üç tane stoper yolladı. Şenol Güneş bir kurgu belirliyor ve inandığı 13-14 kişilik bir kadro ile oynuyor. Rotasyonu sevmiyor. Atınç Nukan da gitti sezon başında. Atınç bu kadroda kalsaydı, Marcelo ile çıkılmış olsa Fenerbahçe maçına, belki çok farklı olabilirdi.

GÖKHAN DİNÇ: Şampiyonluk yarışında tecrübe belirleyici faktör olacak. Kriz anlarında Şenol Güneş’i bulamıyorsunuz. İyi bir idareci değil bu anlamda. Başkan Fikret Orman ve yönetim işe el koymasaydı Eskişehir karşısındaki patlama olmayabilirdi. Statla yatıp statla kalkıyorsun. İkinci olup Fenerbahçe gölgesinde açtıktan sonra ne önemi var. Başkan Ümraniye'ye daha sık gitmeye başladı. Doğrusunu yapıyor. Başkanların performansı şampiyonu belirleyecek

AYTUNÇ ERKİN: Pereira ve Şenol Güneş arasında bir savaş olacak bence. Pereira'nın takımı üzerinde Şenol Güneş kadar etkili bir teknik direktör olduğuna inanmıyorum. Mesela eski Quaresma olsa, Mario Gomez'e pas vermez şut atardı.

ALPER NANI’DEN İYİ 

K.Ç: Fenerbahçe'nin oyunu domine etmesindeki en büyük neden Alper'in oynaması. Çünkü Türkiye'nin en iyi yerli oyuncusu Alper. Rakip ceza alanı içinde adam eksiltiyor. Nani'nin ismi çok parıltılı ama Alper daha etkili. Şener de muhteşem oynadı, haklı bir galibiyet aldılar.

G.D: Pereira Fenerbahçe'nin çehresini değiştirdi. Bu adamın bir mantalitesi var. Gol yeme elbet atarsın. İlk yarıda bunu uyguladı, ikinci yarıda kendi oyun sistemini kabul ettirdi. İlk yarıda gol yememeyi ikinci yarıda gol atmayı öğrendi. Pereira'daki Van Persie değişimi Azizsilinden sonra oldu. O yüzden Aziz Yıldırım, “Ben şampiyon yaptım takımı” diyor sezon sonlarında.

A.E: Bu kadar kötü bir zeminde alınan galibiyet çok önemli. Fenerbahçe'nin Beşiktaş maçından sonra kendine güveni geldi. Ama ben Pereira'nın çok büyük katkısı olduğuna inanmıyorum. Pimi çekilmiş bir bomba nerde ne yapacağı belli değil. O yüzden Beşiktaş bir adım önde. Hüseyin Göçek'in Alper'in yaptığı faulü görmemesi de çok büyük bir hataydı.

GALATASARAY’DA DUYGUSAL KOPUŞ

 K.Ç: Galatasaray kazanmasını beklemiyordum ama ikinci yarıda seyircinin anti baskısına rağmen Başakşehir gibi bir takıma karşı 3 gol atmak da ummadığım bir başarıydı. Yürüyerek geçiyor rakip Galatasaray orta sahasını. Taraftar tetikte bekliyor sürekli. Hakem kararı ile beraberlik geldi ama yine hakemin vermediği bir penaltı da var.

G.D: Galatasaraylı futbolcular Galatasaray formasını itibarsızlaştırıyor. Maalesef sarı-kırmızılı futbolcular şu an takımını banka olarak görüyor.

A.E: Galatasaray taraftarının duruşunu anlamıyorum. Bu sezonun uzlaşma ortamını sağlayacak şey Fenerbahçe derbisini kazanmak. Galatasaray'da duygusal bir kopuş var.

I.Ç: Galatasaray'ın gol pozisyonuna girmesi orta saha oyuncularının güçlerini hücuma saklamalarından kaynaklanıyor. Emre ile Selçuk'un arası 35 metre! Galatasaray modern futbolu oynamıyor. Pas ver, hareket et. Galatasaray 80'lerin başındaki İngiltere gibi oynuyor vur ve umut et! Galatasaray çok top kaybı yapıyor ve bu yüzden çok gol pozisyonu veriyor.