SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor A.Ş.'nin NBA ile ortaklaşa yaptığı organizasyon tanımında gerçekleştirilen röportaja, gördüğü ilgiye değinerek Türk basketboluna katkı sağlama yöntemlerinden bahseden Türkoğlu sözlerine şu şekilde başladı:

“İnsanlar tarafından belli bir saygıyı kazandım ve bunu Türk gençliği ile paylaşmam lazım. Bu sayede ne kadar Türk arkadaşımızı spora teşvik edebilirsek o kadar iyi olur. Bundan büyük mutluluk duyarız.”

Altyapıda önemli başarılara ulaşan ve NBA hayalleri doğrultusunda önemli kararlar almayı düşünen genç basketbolcularımız hakkında Hidayet Türkoğlu, acele etmemeleri gerektiğini de vurguladı. Fenerbahçe'nin genç oyuncusu Ömer Faruk Yurtseven'in son dönemlerde ortaya çıkan kolej planları ve Anadolu Efes'in yetenekli oyuncusu Furkan Korkmaz'ın draft ardından NBA'de yer alma hayalleri gibi söz konusu olunan durumlar karşısında da şu ifadeleri kullandı:

“Bir gidiş şekli vardır bir de kulübün seni yollama şekli vardır. Fakat bazıları gibi kulüplerden kaçarak gidenler de var, bunlar bizleri de çok rahatsız ediyor. Sonuçta o zamana kadar verilen emeğe saygısızlık oluyor. Tabii biz gerek FIBA gereke de federasyon olarak bunun için bir çalışma yapacağız. Oraya ne kadar oyuncu yollayabilirsek o kadar artı olacaktır ama bunun da bir gönderiliş şekli, üslup ve adabı vardır. Bunu rayına sokarsak kulüplerimiz de sporcularını daha çok teşvik edecektir.”

Hidayet Türkoğlu, son olarak da Türk basketbolu ve oyuncuları hakkında gelecek temennilerine değinerek “İnşallah önümüzdeki yıllarda gerek Avrupa gerek NBA'de çok daha fazla Türk arkadaşımızı Türkiye'yi temsil ederken görebiliriz” şeklinde röportajı sonlandırdı.